Już niebawem, 1 sierpnia na Stadionie Narodowym w Warszawie, na jedynym w Polsce koncercie wystąpi jedna z największych gwiazd muzyki rozrywkowej – Madonna.

Teoretycznie powinniśmy się cieszyć i to z kilku powodów. Po pierwsze koncert tego pokroju artysty to zawsze wydarzenie kulturalno-rozrywkowe na dużą skalę. Po drugie, dowodzi faktu, że Polska przestaje być w dziedzinie rozrywki zaściankiem Europy i równa pod tym względem do najlepszych. Wreszcie po trzecie - impreza ma odbyć się na Stadionie Narodowym, a wiele mówiło się jeszcze przed EURO 2012 o tym, jak obiekt będzie zarabiał na siebie po piłkarskich mistrzostwach. Taki koncert to właśnie przyczynek do tego, aby stadion nie był deficytowy.

W teorii więc wszystko cacy. W praktyce jednak tradycyjnie, jak to w naszej polskiej rzeczywistości bywa, pojawiają się schody. Znów kilka „grup pod wezwaniem”, chcąc medialnie zaistnieć, apeluje o bojkot koncertu, gdyż nie pasuje im data występu piosenkarki. Szczególnie aktywna na tym polu jest praktycznie nieznana ogółowi społeczeństwa grupa „Krucjata Młodych”. Przepraszam, tzn. już trochę bardziej znana ze względu na „koncertowe tupanie nóżką”. Apel do bojkotu uzasadniają tym, że skandalizująca ich zdaniem artystka, wystąpi w naszym kraju w dzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Śmiem twierdzić, że koncert Madonny jest tylko i wyłącznie pretekstem do medialnego zaistnienia takich marginalnych grup społecznych, o których tak naprawdę bez podpierania się w ten sposób podobnymi eventami czy wydarzeniami, pies z kulawą nogą nigdy by nie usłyszał. Co akurat byłoby z korzyścią dla ogółu, bowiem krzykaczy i wichrzycieli nikomu nie potrzeba. Tego typu ludzie zawsze są na „nie!”, gdyż taki jest ich sens bytu. Koncert – hańba, brak rozrywek – skandal, pusty stadion za miliony – tragedia!

Sama nazwa ugrupowania - „Krucjata” - ma wydźwięk dramatyczny i takie też jest zachowanie tej zbuntowanej grupki. Takim ludziom zawadza wszystko i zawsze, więc wykorzystają każdy pretekst, aby tylko zaistnieć medialnie. To, co robią, uwłacza ideałom, na które się powołują. Podobno Krucjata Młodych walczy z ograniczaniem wolności. Dlaczego zatem nie da prawa wyboru obywatelom wolnego kraju do samodzielnego myślenia? Przecież koncert nie jest obowiązkowy, co więcej wezmą w nim udział nieliczni, choćby z prostych powodów – ograniczonej pojemności stadionu Narodowego jak i cen biletów, na które wszystkich nie stać. Pomimo sezonu urlopowego, pomijam sprawę odległości i transportu. Madonna i organizatorzy koncertu mają pecha, bo tym razem trafiło akurat na nich. O ile Madonnę fochy kilku frustratów w ogóle zainteresują choćby w marginalnym stopniu.

Pewien znany bloger pokusił się nawet o zestawienie, w których dniach sierpnia artystka Madonna nie powinna występować w naszym kraju, aby wojownikom Krucjaty nie dać pretekstu do protestów. Oto wykaz niewątpliwie ważnych historycznych wydarzeń, które wydają się być podstawą dla Krucjaty Młodych, aby Polskę kompleksowo i odgórnie zamienić w krainę cierpiętniczo-martyrologiczną, której obywatele, jak w chińskim czy koreańskim reżimie, winni płakać na rozkaz w rytmie skandowanych przez krucjatę pieśni i pod ich jedynie słusznymi sztandarami:

1 sierpnia 1944 r. – rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego
2 sierpnia 1519 r. - rocznica zakończonej porażką bitwy polsko-tatarskiej pod Sokalem
3 sierpnia 1015 r. - bitwa pod Krosnem Odrzańskim, wojska Henryka II przełamały polską obronę na Odrze
4 sierpnia 1914 r. - artyleria niemiecka rozpoczęła ostrzał Kalisza
5 sierpnia 1772 r. - podpisanie I rozbioru Polski
6 sierpnia 1944 r. - rzeź mieszkańców Baligordu przez UPA
7 sierpnia 1702 r. - wojska szwedzkie zajęły Kraków
8 sierpnia 1655 r. - rzeź mieszkańców Wilna po zajęciu przez Rosjan
9 sierpnia 1831 r. - bitwa pod Gniewowszem zakończona porażką Polaków
10 sierpnia 1702 r. - Szwedzi podpalili Wawel
11 sierpnia 1769 r. - rozpoczęcie oblężenia Zamku Lubomirskich w Rzeszowie
12 sierpnia 1794 r. - wojska rosyjskie zajęły Wilno
13 sierpnia 1915 r. - Niemcy zajęły Białystok
14 sierpnia 1409 r. - Krzyżacy wypowiedzieli wojnę Władysławowi Jagielle
15 sierpnia 1920 r. - bitwa warszawska
16 sierpnia 1944 r. - napad UPA na miejscowość Muczne
17 sierpnia 1455 r. - Krzyżacy zajęli Olsztyn
18 sierpnia 1655 r. - Janusz i Bogusław Radziwiłł oddali Wielkie Księstwo Litewskie królowej Szwecji, początek potopu szwedzkiego.
19 sierpnia 1942 r. - likwidacja getta w Otwocku przez wojska niemieckie
20 sierpnia 1941 r. - masowa egzekucja Polaków w Czarnym Lesie pod Stanisławowem dokonana przez hitlerowców
21 sierpnia 1946 r. - Danuta Siedzikówna (ps. „Inka”), sanitariuszka i łączniczka 5. Wileńskiej Brygady AK, została skazana na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku
22 sierpnia 1944 r. - polskie oddziały straciły Arsenał, zajęty przez niemieckie wojska
23 sierpnia 1944 r. - 250 polskich oficerów zostaje wywiezionych do łagrów
24 sierpnia 1863 r. - powstańcy styczniowi przegrali bitwę pod Fajsławicami
25 sierpnia 1920 r. - wojska litewskie zajęły Wilno
26 sierpnia 1943 r. – niemiecka żandarmeria zamordowała 58 mieszkańców wsi Jasionowo na Podlasiu.
27 sierpnia 1672 r. - kapitulacja Kamieńca Podolskiego otoczonego przez Turków
28 sierpnia 1958 r. - katastrofa górnicza w Zabrzu, zginęło 72 górników
29 sierpnia 1943 r. - masakra Polaków na Wołyniu dokonana przez UPA
30 sierpnia 1943 r. - rzeź wołyńska w Gaju, Budach Ossowskich, Jankowicach, Kątach i Ostrówkach
31 sierpnia 1939 r. - prowokacja Niemców w Gliwicach

Przy szacunku dla historii i przedstawionych wydarzeń, całość byłaby nawet śmieszna, gdyby… nie była komiczna. Zgodzę się, że wielu zarzuci mi lekceważenie tak ważnej karty historii Polski jak wybuch Powstania Warszawskiego. Jednak nic z tych rzeczy! Swoim zachowaniem lekceważą go inicjatywy tego typu grupek społecznych, jak wspomniana Krucjata. Uważam, że uczestnicy Powstania Warszawskiego poświęcili się za wolny kraj. Teraz ktoś w imię na siłę przyszywanych ideałów, próbuje tę wolność ograniczać. Nie tędy droga, Krucjato! Dziś szacunek i pamięć jest ważna i należy ją pielęgnować, ale można i trzeba to robić bez ingerowania w wolność. Obywatel naprawdę nie będzie niższej kategorii, jeśli 1 sierpnia spędzi z rodziną, bo chce, wyjedzie na wczasy, bo chce, pójdzie do pracy, bo musi, czy w końcu będzie czcił pamięć Powstańców. Albo zrobi wszystko po trochu, bo będzie miał na to ochotę.

Znajdź nas na Google+

Moje Trzy Grosze

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!