Zdjęcie ilustracyjne Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne (© By U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Eddie Harrison [Public domain], via Wikimedia Commons)

Porozumienie Zielonogórskie oczekuje (...) wzrostu finansowania o dwa miliardy złotych, możliwości zamykania przychodni w wybrane przez siebie dni i opłaty pacjenta na wejściu - mówił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Rozmowy prowadzone w grudniu ubiegłego roku przez Ministerstwo Zdrowia z działaczami PZ w sprawie finansowania placówek podstawowej opieki zdrowotnej w 2015 r. zakończyły się fiaskiem. PZ przedstawiło żądania, na które resort nie wyraził zgody. Minister ich poczynania uznał za szantaż i działania na szkodę pacjenta.

Do wczoraj przeszło 300 przychodni z Porozumienia Zielonogórskiego podpisało umowy z NFZ (mogli to zrobić do 31 grudnia do północy). Pozostałe placówki będą zamknięte dla pacjentów. Lekarze mają w tym czasie wykorzystywać zaległe urlopy.

7 grudnia byliśmy już blisko i mamy protokół zbieżności, rozbieżności, podpisany przez prezesa Krajewskiego, to jest prezes Porozumienia Zielonogórskiego, w którym oczekiwał od resortu wzrostu finansowania do 1 170 000 000. Nagle zmienił się negocjator. Negocjacje przejął dr Marek Twardowski (...) i powiedział twardo: 2 000 000 000 złotych i tyle. Do tego mamy oczekiwanie takie, żeby przez przynajmniej 20 dni w roku przychodnie mogły być zamknięte, żeby w pierwszą, czy drugą środę każdego miesiąca mogły być krócej czynne. (...) Ja nie mogę pozwolić na to, że przychodnie będą zamknięte przez 20 dni w roku, a pacjent będzie się odbijał od drzwi - mówił Arłukowicz w RFM.

I wdrożył plan B wg., którego pacjenci nie przyjęci przez lekarzy POZ, będą mogli zmienić lekarza pierwszego kontaktu (jest to możliwe 3 razy w ciągu roku), albo zgłosić się do szpitala, do oddziału ratunkowego. Stamtąd nie mogą odejść z kwitkiem.

Jak podaje TVN24 najtrudniejsza sytuacja czeka pacjentów w województwach: lubuskim, podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, podkarpackim, opolskim i łódzkim.

Jeżeli pacjenci nie otrzymają świadczenia (...), proszę natychmiast dzwonić na naszą bezpłatną infolinię, która jest czynna od godz. 9 do 21 po numerem 800 190 590 - można się dodzwonić z każdego telefonu. Tu będą udzielane informacje, gdzie jest najbliżej położone miejsce, gdzie udzielane są świadczenia lub, gdy będzie odmowa ich udzielenia, pracownicy będą kontaktowali się z placówką i wpływali na świadczeniodawców, by pacjenci otrzymali pomoc - powiedziała Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska.

Także ze stron internetowych NFZ w/w oddziałów można się dowiedzieć, które placówki podpisały kontrakty i gdzie się udać, by uzyskać pomoc lekarską.

Jedynie w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim umowy na 2015 r. podpisały wszystkie placówki POZ.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!