Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z okazji 110. rocznicy Nobla Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej organizuje w dniu 13 grudnia 2015 r. uroczystość z okazji 110. rocznicy przyznania Henrykowi Sienkiewiczowi literackiej Nagrody Nobla. Towarzyszy jej otwarcie wystawy "Ambasadorzy Słowa".

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej zaprasza w dniu 13 grudnia br. o godzinie 15.00 na uroczystość poświęconą 110. rocznicy przyznania Nagrody Nobla Henrykowi Sienkiewiczowi. Uroczystości będzie towarzyszyć otwarcie wystawy „Ambasadorzy Słowa - polscy nobliści literaccy”.

Celem wystawy jest przede wszystkim przypomnienie życia i twórczości autorów, którzy rozsławili polską literaturę na świecie. Do grona laureatów tej najbardziej prestiżowej nagrody literackiej należą – Henryk Sienkiewicz, Władysław Stanisław Reymont, Czesław Miłosza i Wisława Szymborska. Wystawa prezentuje plansze dotyczące polskich noblistów literackich, ponadto prezentowane są pierwsze wydania dzieł Henryka Sienkiewicza, rękopisy, fotografie, kolekcja medali sienkiewiczowskich, przedmioty codziennego użytku pisarza: okulary, pióro, maszyna do pisania.

Jak akcentują organizatorzy przedsięwzięcia: "110. rocznica przyznania Nagrody Nobla Henryka Sienkiewiczowi jest wydarzeniem doniosłym w skali ogólnopolskiej. Twórczość Henryka Sienkiewicza ukoronowana w tak trudnych dla narodu czasach zaborów, stanowiła dowód, iż Polska istnieje mimo wykreślenia jej z mapy Europy. Twórczość noblisty stanowi klasykę literatury polskiej jako dziedzictwo kulturowe, świadczące o tożsamości i odrębności narodu polskiego".

Henryk Sienkiewicz otrzymał Nagrodę Nobla za całokształt twórczości, jak napisano w uzasadnieniu, za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie epiki i rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu".

Wystawa "Ambasadorzy Słowa - polscy nobliści literaccy" była przygotowana w tym roku i eksponowana w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Na ekspozycji można było poznać przemówienia laureatów literackiej Nagrody Nobla - w tym dwa z nich: Czesława Miłosza i Wisławy Szymbosrkiej usłyszeć dzięki archiwalnym nagraniom. Wystawa powstała m.in. dzięki współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej oraz spadkobiercami Czesława Miłosza.

W swoim sztokholmskim przemówieniu, wygłoszonym 10 grudnia 1905 r., Henryk Sienkiewicz powiedział między innymi:

„Zaszczyt ten, cenny dla wszystkich, o ileż jeszcze cenniejszym być musi dla syna Polski!... Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysiącznych dowodów, że ona żyje!... Głoszono ją niezdolną do myślenia i pracy, a oto dowód, że działa!... Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać!" Wyrażał wdzięczność za to, że „w oczach całego świata uznana została doniosłość pracy polskiego narodu, a jego twórczość uwieńczona”. Mowę zakończył słowami: „Więc za to uwieńczenie – nie mojej – ale polskiego ducha i pracy, składam jako Polak gorące podziękowanie”.

W programie uroczystości z okazji 110. rocznicy przyznania Sienkiewiczowi literackiej Nagrody Nobla oprócz wernisażu wystawy "Ambasadorzy Słowa" zaplanowano także inscenizację teatralną „Za wybitne zasługi epickie… 10.12.1905 r.” oraz prelekcję „Henryk Sienkiewicz dla świata i narodu polskiego”.

Poniżej zdjęcia z próby generalnej, jaka się odbyła w nowym wystroju saloniku Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, przekształconym na salę wystawy czasowej i wielką scenę świata sztokholmskiego.

Inscenizacja „Za wybitne zasługi epickie… 10.12.1905 r.” oparta została na relacjach pisarza z wielkiej uroczystości wręczenia Nagrody Nobla przekazanych w listach do rodziny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto