Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z zachodu na wschód Afryki wraz z Franem Sandhamem

Redakcja
Okładkę zaprojektowała Magdalena Antoniuk
Okładkę zaprojektowała Magdalena Antoniuk Okładka książki
Jak wygląda samotna, piesza eskapada z zachodniego wybrzeża Czarnego Lądu na wschód, ku Oceanowi Indyjskiemu? Wszystkich chętnych, pragnących poznać zmagania globtrotera, Frana Sandhama, który taką trasę przebył, zapraszam do jego książki.

Samotna wędrówka przez Afrykę - traversa

Traversa w języku angielskim oznacza pieszą wędrówkę przez Afrykę. Od razu zaznaczmy, że Fran Sandham nie jest pionierem tego typu przedsięwzięcia. Przed nim robiło to wielu śmiałków i to z powodzeniem, na dodatek niektórzy, jak chociażby szkocki misjonarz, David Livingstone w dwóch kierunkach. Livingstone najpierw przeszedł trasę ze wschodu na zachód kontynentu, by następnie pokonać ją z zachodu na wschód. Jego też w wiktoriańskiej Anglii okrzyknięto pionierem samotnej wędrówki w poprzek kontynentu afrykańskiego. Zresztą niesłusznie, bo pierwszymi byli dwaj Afroportugalczycy, czterdzieści lat przed Livingstonem.

Ale należy uczciwie oddać cześć naszemu bohaterowi, gdyż wyprawę odbył w pojedynkę i nie dla żadnych zasług, nie w celach odkrywczych czy też dla reklamujących go sponsorów. Jak słusznie bowiem zauważył, owi sponsorzy żądali by „coś w zamian”, a jak sam założył „podróż do Afryki miała być jego podróżą”. Ba, jak opisuje, odmawiał nawet chętnym, którzy chcieli zabrać go „na stopa”:
- Nikt się nie dowie, że pana podwieźliśmy - kusił kierowca.
- Ale, ja będę wiedział - odpowiadał Sandham.

To skąd czerpać finanse na, bądź co bądź, nie najtańszą wędrówkę od atlantyckiego wybrzeża do Oceanu Indyjskiego, nie wspominając już o samym dotarciu na kontynent afrykański z Londynu? Skromna pensja księgarza wymusiła na Sandhamie przyciśnięcie pasa przez dłuższy okres, nim zdołał odłożyć na wyprawę. W odstawkę poszły używki, dobre jadło i napitki, a do pracy miast jazdy busem, pozostawała piesza marszruta.

Z Namibii do Tanzanii

Co, tak naprawdę kierowało Sandhamem, że zdecydował się na tak niebezpieczną wyprawę w pojedynkę, rzec by można i to nie bez podstaw, szaleńczą wędrówkę. Wszak dystans pięciu tysięcy kilometrów do pokonania, w ukropie afrykańskiego słońca za dnia i w temperaturze poniżej zera nocą, na wysokości ponad 2000 m n.p.m., nie należy do wycieczek rekreacyjnych.
Jednakże pewnego sylwestrowego wieczora globtroter-Fran podjął taką decyzję, co później zdefiniował: Zrozumiałem, że tkwi we mnie obsesyjne pragnienie, by sprawdzić, czy pozostało jeszcze coś z Afryki wiktoriańskich odkrywców, i najlepiej się tego dowiedzieć nie z rozpraw naukowych poświęconych ich dokonaniom, ale przemierzając kontynent.

Czytaj dalej --->
Rok po podjęciu decyzji Fran Sandham rozpoczął swoją eskapadę na atlantyckim Wybrzeżu Szkieletowym i kierował się na wschód, ku wybrzeżom Oceanu Indyjskiego. W początkowym zamyśle w wędrówce miało pomagać juczne zwierzę, osioł. Następnie wybór padł na muła, zwierzę o wiele silniejsze i bardziej wytrzymałe, a co najistotniejsze, bardziej skore do współpracy z człowiekiem. Jednak wędrowiec zrezygnował i z osła, a po nieudanym treningu, i z muła, dochodząc do wniosku, że bez względu na okoliczności sam będzie dźwigał lub ciągnął wszystko, bez jakichkolwiek narzekań.

"Samotna wędrówka przez Afrykę" Frana Sandhama, to nie tylko urzekające pięknem widoki, afrykańskich krajobrazów, jak chociażby Wodospadu Wiktorii (Mosi-oa-Tunya - Dym, który grzmi). Livingstone w swych zapiskach określił go, jak: Widok tak piękny, że musieli się w niego wpatrywać aniołowie w locie.

Książka to również ciekawe połączenie autorskiego opisu pieszej wyprawy z wplecionymi wątkami historycznymi, związanymi z terenami i ludnością, napotykaną na szlaku wędrówki. Jak chociażby powstanie Hererów, rdzennej ludności namibijskiej, przeciwko niemieckim kolonistom na płaskowyżu Waterberg.
Dużą zaletą książki jest także zaarówno spora liczba przypisów, jak również bogaty wybór bibliografii.

Fran Sandham był wolontariuszem, księgarzem, redaktorem w wydawnictwie Rough Guides, zwiedził 50 krajów, a o podróżach publikuje materiały. M.in. do The Sunday Times, The Daily Telegraph, The Observer, The Financial Times, Adventure Travel czy Nationale Geographic Traveler.

Fran Sandham - Samotna wędrówka przez Afrykę
Tytuł oryginału - Traversa: A solo walk across Africa, from the skeleton Coast to the Indian Ocean
Przekład - Małgorzata Żbikowska
Wydawnictwo Świat Książki - Warszawa 2011
Zdjęcia ze zbiorów Autora, s. 318
Projekt okładki - Magdalena Antoniuk

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto