10 maja w Zabrzu rusza dwudniowa IX Międzynarodowa konferencja naukowo - praktyczna. Hasłem przewodnim będzie „Innowacyjność w zarządzaniu obiektami dziedzictwa przemysłowego dla turystyki”.

Śląsk posiada bardzo dużo zabytków przemysłowych. Znajduje się tam wiele obiektów po kopalniach, hutach oraz innych zakładach przemysłu ciężkiego jak też różne obiekty historycznie związane z regionem.

Pośród entuzjastów zabytków regionu, w 2003 roku powstał pomysł zorganizowania międzynarodowej konferencji na temat „Przemysłowych zabytków” na terenie Zabrza i okolic.

Zmiany polityczne oraz gospodarcze, zmusiły do jak najszybszych działań, celem ocalenia spuścizny poprzednich lat. Obiekty poprzemysłowe ulegają zniszczeniu z powodu braku opieki. Konieczne było jak najszybsze ich pozyskanie od dotychczasowych właścicieli oraz przystosowanie dla potrzeb turystycznych.

Opierając się na europejskich i światowych doświadczeniach, organizatorzy zwrócili się do Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO) oraz innych międzynarodowych krajowych instytucji o poparcie. Aby inicjatywa mogła być realizowana zaczęto szukać wsparcie finansowe na ich realizacje.

W pierwszym dniu konferencji nastąpi uroczyste podpisanie międzynarodowego dokumentu. Jest to akt dobrej woli o współpracy w sprawie promocji turystycznych dziedzictwa przemysłowego pomiędzy: Center Historique Minier z Lewarder Francja, National Coal Mining Museum Anglia,
Landek Park Czechy, Zabytkową Kopalnią węgla Kamiennego Guido w Zabrzu.

Drugim dniu, obok dalszej części obrad konferencji, uczestnicy wezmą udział
w uroczystym otwarciu „Międzynarodowych targów turystyki dziedzictwa przemysłowego i turystyki podziemnej” w Zabrzu.

Tradycyjnie od 9 lat głównymi organizatorami Konferencji są: Urząd Miasta w Zabrzu, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach, Polska Izba Turystyki w Warszawie.

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!