450 tys. trzeba zapłacić za zabytkowy wiatrak z Palczewa. To jeden z ostatnich tego typu zabytków na Żuławach.

Wiatrak został wystawiony na popularnym portalu oferującej nieruchomości na początku listopada. Wiatrak został wyceniony na 450 tys. złotych. Jak podkreślił sprzedający, wiatrak z Palczewa to jeden z dwóch wiatraków ocalałych na Żuławach. Obiekt wpisany jest na listę zabytków województwa pomorskiego. Chociaż zabytek wymaga kapitalnego remontu, wewnątrz obiektu zachowały się niektóre oryginalne, urządzenia młyńskie.

- Konstrukcja ceglano-drewniana w dobrym stanie, część murowana spięta klamrami, pokrycie drewniane po rekonstrukcji - czytamy w ogłoszeniu. Przypomnijmy wiatrak z Palczewa to wiatrak przemiałowy, zbudowany na przełomie XVIII i XIX wieku. Konstrukcja służyła do mielenia zboża. Jest to wiatrak typu holenderskiego o nieruchomym korpusie na planie ośmioboku z obracaną drewnianą głowicą. Zdolność obrotu czapy dachu o 360 stopni pozwalała na ustawianie powierzchni skrzydeł prostopadle do kierunku wiatru.

Pierwotnie na czapie po przeciwległej stronie w stosunku do dużych skrzydeł znajdowały się mniejsze skrzydła. Mały wiatraczek za pomocą drewnianych przekładni zębatych samoczynnie regulował ustawienie czapy i dużych skrzydeł w stosunku do zmian kierunku wiatru. Czapa poruszała się na żeliwnych rolkach posuwających się po żeliwnym pierścieniu umocowanym na nieruchomej części wiatraka.

Obiekt ma pięć kondygnacji. Dolna część korpusu jest zbudowana z cegły i otoczona jest nasypem ziemnym. Górna część korpusu jest drewniana, pokryta gontem, wewnątrz składa się z trzech kondygnacji. Najwyższą kondygnację budynku stanowi ruchoma czapa wiatraka.

(aip)

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!