Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zachodniopomorskie. Wkrótce Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Wikimedia Commons
- Celem festiwalu wędrownego jest popularyzowanie i przybliżanie bogactwa historycznego Pomorza Zachodniego, którego symbolem jest gotyk - powiedział mediom, dyrygent Paweł Osuchowski, jeden z organizatorów imprezy.

Pod koniec sierpnia, w województwie zachodniopomorskim, rozpoczynają się tradycyjne już koncerty Letniego Festiwalu Wędrownego "Na Gotyckim Szlaku". Program tegorocznego IV Festiwalu obejmuje sześć koncertów, które odbędą się jak zwykle, w zabytkowych wnętrzach obiektów sakralnych i jednego ratusza Pomorza Zachodniego. Festiwal zacznie się oficjalnie w sobotę w Kołbaczu (pow. gryfiński, 2 km od Wzgórz Bukowych), w tamtejszym wiejskim kościele.

- Celem festiwalu wędrownego jest popularyzowanie i przybliżanie bogactwa historycznego Pomorza Zachodniego, którego symbolem jest gotyk - powiedział przedstawicielom mediów we wtorek, 13 sierpnia, dyrygent Paweł Osuchowski, jeden z organizatorów imprezy, o czym donosi wyboracza.pl.

W programie pierwszego koncertu w Kołbaczu (sobota 17 sierpnia) znajdą się, m.in. kompozycje włoskiego skrzypka i kompozytora, kapłana Antonio Vivaldiego (1678-1741). Wystąpi szczeciński zespół muzyczny Consortium Sedinum. Kolejne koncerty odbędą się w zabytkowych świątyniach: Starogardu, Chojny, Trzebiatowa, Goleniowa i Szczecina. Koncert w Stargardzie Szczecińskim, jako jedyny w swoim charakterze, będzie odbywał się w urokliwych, historycznych podziemiach ratusza staromiejskiego.

Consortium Sedinum to Kapela dworska ze Szczecina – znana w kraju i zagranicą Orkiestra Fundacji Akademii Muzyki Dawnej ze Szczecina. Od 13 lat zespół ten jest jedyną tego rodzaju profesjonalną formacją muzyki dawnej na Pomorzu Zachodnim. Nadrzędnym celem jaki postawił sobie zespół Consortium Sedinum jest kontynuacja – w miarę możliwości - tradycji muzycznych dawnego Szczecina.

Jednocześnie ambicją działalności zespołu stała się kontynuacja dorobku twórczego Uniwersyteckiej Orkiestry Barokowej Consortium Iagellonicum, działającej w okresie 1993-2000, na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Kierownikiem artystycznym zespołu jest absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie, utalentowana organistka i klawesynistka Urszula Stawicka.

Koncert kapeli Consortium Sedinum, w podziemiach ratusza w Stargardzie Szczecińskim, odbędzie się 24 sierpnia. Wystąpią muzycy znanego zespołu wiedeńskiego, Pandolfis Consort Wien, którzy wykonają dzieła z XVII i XVIII wieku, m.in. twórców: Georga Friedricha Haendla i Georga Philippa Telemanna.

W Chojnie 31 sierpnia zagra szczecińska Orkiestra Fundacji Akademii Muzyki Dawnej - Consortium Sedinum. W programie koncertu będzie dawna muzyka Pomorza. Na koncert 7 września w Trzebiatowie, zaplanowano muzykę sakralną i śpiew gospel. Wystąpi chór kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Na koncert w Goleniowie 14 września, złożą się kompozycje polskie, włoskie i niemieckie z XVII i XVIII wieku, przygotowane na sopran, skrzypce i basso continuo, o charterze i treści medytacyjnej, w interpretacji Marii Rozynek (sopran), z towarzyszeniem zespołu Consortium Sedinum.

IV tegoroczną odsłonę Letniego Festiwalu Wędrownego "Na Gotyckim Szlaku" zakończy w Szczecinie koncert, podczas którego zabrzmi kompozycja wybitnego wiedeńczyka Wolfganga Amadeusza Mozarta "Exsultate, jubilate", w wykonaniu orkiestry Fundacji Akademii Muzyki Dawnej - Consortium Sedinum i Orkiestry FAMD.pl.

Koncerty – według organizatorów - będą każdorazowo poprzedzane prelekcjami historycznymi oraz cyklem wycieczek po trasach obejmujących najważniejsze obiekty związane z historią miejsc, Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.

Festiwal "Na Gotyckim Szlaku" został tak pomyślany, aby skierować propozycje jako krótki cykl letnich wędrówek, skierowanych do miłośników aktywnej turystyki, historii, muzyki i sztuki. W okresie 6 tygodni festiwalu zainteresowani odwiedzą kolejne ciekawe miejsca na mapie Pomorza Zachodniego, związane z Europejskim Szlakiem Gotyku Ceglanego.

Odwiedzą na trasach turystycznych, spotkaniach historycznych, wystawach i koncertach w pięknej scenerii gotyckich wnętrz i plenerów. Honorowy patronat nad imprezą objęli – Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego i Prezydent Miasta Szczecin. Organizator festiwalu – szczecińska Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza! Wstęp wolny!

IV Festiwal "Na Gotyckim Szlaku" ma zapewnione przez Fundację ułatwienia melomanom w dotarciu na koncerty wyczarterowanym autobusem. Autobus będzie kursował między Szczecinem a miejscowościami, w których będą w danym dniu odbywać się imprezy festiwalowe. Więcej o szczegółach programu festiwalu można przeczytać na

famd.pl

Autobus do dyspozycji publiczności festiwalowej w dniach koncertów, będzie odjeżdżał z przystanku przy pl. Żołnierza Polskiego w Szczecinie (skrzyżowanie z ul. Mariacką, zatoczka autobusowa na wysokości Royal Club). Cena biletu jednorazowego w obie strony 25,00 zł; bilety do nabycia w Fanaberii Republika Rozmaitości, Deptak Bogusława X 5 i na stronie internetowej

famd.pl

.

Stanisław Cybruch

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto