Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Zaginiony”- C. L. Taylor (recenzja)

Małgorzata Michaluk
Małgorzata Michaluk
Projekt okładki: Mariusz Banachowicz
Projekt okładki: Mariusz Banachowicz
„Zaginiony” C.L. Taylor to napisany w świetny sposób thriller psychologiczny o kłamstwach, skrywanych tajemnicach i niedomówieniach. Książka z nagłymi zwrotami akcji, rosnącym napięciem i zaskakującym zakończeniem.

„Zaginiony” C. L. Taylor to thriller psychologiczny, którego osią wydarzeń są poszukiwania 15 letniego Billyego Wilkinsona. Chłopak wyszedł w środku nocy ze swojego rodzinnego domu i ślad po nim zaginął. Pomimo poszukiwań prowadzonych na szeroką skalę przez policję, mieszkańców Bristolu oraz rodzinę przez 6 miesięcy nie udało się ustalić miejsca jego pobytu.

Apel telewizyjny skierowany do widzów przyniósł skutek odwrotny od zamierzonego…

Czytelnicy widzą wydarzenia oczami Claire Wilkinson - matki zaginionego, która zaczyna prowadzić własne śledztwo. Czy można było przewidzieć zachowanie syna? Czy Billy świadome zerwał kontakty z rodziną? W toku podjętych przez główną bohaterkę działań odkrywa ona cały szereg tajemnic skrywanych przez bliskich jej ludzi. Na pewno nie wszyscy mówią też prawdę. Dokąd zaprowadzi ją analiza zdarzeń?

Kobieta zaczyna cierpieć na amnezję dysocjacyjną - to zaburzenie psychiczne, które zazwyczaj pojawia się w wyniku traumatycznego przeżycia. Objawia się ono m.in. fugami - czyli zanikami pamięci. Claire w takim stanie emocjonalnym zaczyna podróżować po kraju oraz robić rzeczy, których po powrocie do „pierwotnej tożsamości” kompletnie nie pamięta. W rozmowie z psycholożką kobieta mówi: „kiedy odzyskałam pamięć za drugim razem miałam wizję Billyego(…)”
Czy jej syn jeszcze żyje a jeżeli tak to, dlaczego nie kontaktuje się z rodziną? A może wydarzyło się to najgorsze?

Plusy książki

Książka w bardzo sugestywny sposób przybliża zachowania członków rodziny, którzy zmagają się z traumatycznym przeżyciem, jakim jest zaginięcie jednego z nich. Jak sobie radzą w tych trudnych chwilach? Dlaczego zamiast współpracować zaczynają wchodzić w spory? W thrillerze mamy doskonałe opisy stanów emocjonalnych, jakich doświadczają, zwłaszcza matka Billyego. Książka zmusza do refleksji i odpowiedzi na pytanie: jak każdy z nas zachowałby się w obliczu takiej tragedii?

Do pozytywnych aspektów thrillera na pewno należy zaliczyć szybką, dynamiczną akcję z jej nagłymi zwrotami i rosnącym napięciem…

W książce mamy powolne ujawnianie faktów i składanie ich w całość. Czy uważny czytelnik może przewidzieć zakończenie powieści? Jeżeli chodzi o mnie, to pomimo usilnych starań, poniosłam w tej kwestii porażkę.

Minusy książki

Thriller został napisany zgodnie z zasadami gatunku. Odbieram go pozytywnie. Jedyna krytyczna uwaga, jaką mam dotyczy … okładki autorstwa Mariusza Banachowicza. Oko z powiększoną źrenicą w formie wydzieranki z papieru to pomysł mało odkrywczy, który na pewno nie zachęca w jakiś szczególny sposób do przeczytania powieści. Na całe szczęście większość czytelników - w myśl powiedzenia: „nie oceniaj książki po okładce” - sięga po pozycję wydawniczą, nie sugerując się tylko i wyłącznie "wyglądem" lektury. A z drugiej strony, analizowanie przeze mnie takich szczegółów jak karta tytułowa powieści, świadczy tylko i wyłącznie o tym, jak trudno doszukać się negatywnych aspektów w treści thrillera…

C. L. Taylor urodzona w 1973 roku w Worcester, Wielka Brytania autorka thrillerów psychologicznych. Prawa do jej powieści zostały sprzedane do 15 krajów. Książki jej autorstwa znajdują się na szczytach list bestsellerów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto