Festyn europejski "Zakochaj się w funduszach europejski Radomsko 2009" Festyn europejski "Zakochaj się w funduszach europejski Radomsko 2009"

Festyn europejski "Zakochaj się w funduszach europejski Radomsko 2009" (© Tomasz Mazur)

W jakim stopniu wykorzystują fundusze unijne samorządy w powiecie radomszczańskim? Jak łatwo starać się o środki z UE? Jak wygląda praca policji, straży pożarnej, ratownictwa medycznego? Jak smakuje kugiel, zalewajka czy działa strzelnica sportowa? Na te i wiele innych pytań, każdy zainteresowany problematyką UE i nie tylko, uzyska odpowiedź 31 maja na pikniku „Zakochaj się w funduszach europejskich Radomsko 2009”.

"Zakochaj się w funduszach europejskich" to projekt =pl adresowany do młodzież skupionej w klubach europejskich, samorządach szkolnych, młodzieżowych radach gminy/powiatu/miasta, oraz w licznych organizacjach pozarządowych i studenckich.

Zakochaj się w funduszach europejskich

Do udziału w projekcie zaproszono dziesięciu partnerów z całej Polski, wśród nich Szkolny klub Europejski Młodzież dla Europy. W pierwszym etapie projektu młodzież miała za zadaniem przeprowadzenie monitoringu z wykorzystania funduszy unijnych w regionie. SKE "Młodzież dla Europy" zmonitorował powiat radomszczański. Okazało się, że najlepiej spośród samorządów, instytucji, unijne środki lokują: miasto Radomsko, Starostwo Powiatowe w Radomsku, Powiatowy Urząd Pracy w Radomsku, gmina Gomunice. Jak mówią członkowie klubu europejskiego, na mapie powiatu znaleźć można nadal "białe plamy", czyli miejsca, gdzie poziom wykorzystania środków unijnych jest zerowy.

Z przeprowadzonych ankiet wynika ponadto, że:
- uczniowie wiedzą, czym są fundusze unijne;
- wiedzę nt. środków unijnych młodzież czerpie z telewizji oraz internetu;
- zmiany, jakie zaszły w najbliższym otoczeniu nie są, zdaniem uczniów, zbyt znaczące;
- młodzież fundusze unijne kojarzy głównie z pieniędzmi, dotacjami, pomocą, rolnikami oraz ze zmianami.

Festyn europejski

Uwieńczeniem prac młodzieży są festyny europejskie (w sumie dziesięć w całym kraju), w tym, w ostatni weekend maja w Radomsku. Spośród szeregu atrakcji należy wymienić:
- prezentację przedstawiającą wykorzystanie funduszy unijnych w powiecie radomszczańskim;
- konkursy na największe makiety walorów turystycznych Polski, Europy oraz obiektów, jakie mogłyby powstać w Radomsku dzięki środkom z UE;
- konkurs taneczny "Roztańczona Europa" oraz przedstawienie teatralne "Europa bez granic";
- stoiska krajów UE oraz firm szkoleniowych z zakresu funduszy unijnych.

W programie także liczne pokazy, występy uczniów, konkursy o tematyce unijnej, koncerty, a także loteria fantowa. Z pewnością każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.

Pracę nad projektem "Zakochaj się w funduszach europejskich" członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego "Młodzież dla Europy" oceniają jako świetną zabawę, a przede wszystkim doskonałą lekcję wiedzy o społeczeństwie, w nieco innym wydaniu.

Projekt realizowany w ramach konkursu dotacji organizowanego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!