20 maja 2016 r., w Nowogardzkim Domu Kultury odbyło się zakończenie Międzynarodowego Konkursu Filmowego w ramach XIV Ogólnopolskiego i X Międzynarodowego Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm”.

Za najlepsze zdjęcia przyznano wyróżnienie twórcy filmu „Łowcy miodu. Na ratunek pszczołom”, Krystianowi Matyskowi. Wyróżniono także filmy „Koniec spania” w reżyserii Ryszarda Ferenca i „Ptasi raj” w reżyserii Marty Kądzieli. Nagrody wręczył burmistrz Nowogardu, Robert Czapla.
Za film o tematyce leśnej „Pancerne relikty puszcz”, Marek W. Kozłowski otrzymał puchar specjalny ufundowany przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych. Nagrodę wręczyła z-ca dyrektora ds. rozwoju Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, Maria Brzozowska.
III miejsce przyznano filmowi „Łowcy miodu. Na ratunek pszczołom” w reżyserii Krystiana Matyska. Jego film w sposób fenomenalny ukazuje świat wewnętrzny pszczół żyjących w symbiozie z człowiekiem oraz przybliża kultury i społeczeństwa, dla których pszczoły i ich praca stanowią sens życia. Nagrodę – bon na zakup nagrody rzeczowej o wartości 2 000 zł wręczył przedstawiciel Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów EcoGenerator ze Szczecina, Wojciech Jachim.
II miejsce przyznano za film „Choice” Maciejowi Puczyńskiego. Film pokazuje... mit człowieka walczącego o wolność, który stracił wszystko, ale odnalazł sens życia w symbiozie istnienia z otaczającą go przyrodą. Autor otrzymał bon na zakup nagrody rzeczowej o wartości 4 500 zł, ufundowany przez burmistrza Nowogardu i Nowogardzki Dom Kultury, który wręczył osobiście burmistrz - Robert Czapla.

Grand Prix Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm” i puchar Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy zdobył reżyser filmu „Woods”, Ignas Meilunas. Według jury w filmie tym zostały ukazane wartości ekologiczne otaczającego nas świata trafnie i perfekcyjnie. Zostało to dokonane przez umiejętne połączenie wyrafinowanej sztuki filmowej z zaskakującym efektami wizualnymi. Nagrodę – bon na zakup nagrody rzeczowej o wartości 6 000 zł, ufundowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie wręczył Radosław Mackiewicz.


W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 1900 filmów z Polski, Litwy, Czech, Chorwacji, Wlk. Brytanii, Australii, Brazylii, Kolumbii, Meksyku, Turcji, Szwecji, USA.
Do ostatecznej prezentacji zakwalifikowano 65 filmów.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!