Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakopane. Igrzyska Olimpiad Specjalnych zakończone!

Redakcja
Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpiad Specjalnych.
Prezydent RP Andrzej Duda z małżonką podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpiad Specjalnych.
W dniach 9-12 marca 2016 roku w Zakopanem odbywały się IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych, w których wzięło udział ponad dwustu sportowców z niepełnosprawnością intelektualną z całej Polski.

Na tak prestiżowym wydarzeniu sportowym nie mogło też zabraknąć zawodników Klubu Olimpiad Specjalnych "SZANSA" z Ostrowca Świętokrzyskiego reprezentowanego przez siedem osób (zawodników i działaczy), co niewątpliwe stanowi docenienie działalności tego klubu. Piotr Jakubowski pracował w Komisji Sportu odpowiedzialnej za narciarstwo alpejskie, Remigiusz Woźniak, Marta Walczyk i Tomasz Taborski - w Komisji Promocji odpowiadającej m.in. za prowadzenie strony internetowej igrzysk (www.igrzyska2016.olimpiady specjalne.pl). Oprócz ostrowieckich sportowców do Zakopanego z regionu świętokrzyskiego pojechali także zawodnicy reprezentujący Kluby Olimpiad Specjalnych: "BUZIAKI" Skarżysko - Kamienna, "GROM" Busko - Zdrój, "OLIMP", "TACY SAMI" i "TORNADO" ze Skarżyska - Kamiennej, "STRZAŁA" Jędrzejów oraz "SUPER NOWA" Zgórsko.

Ceremonia otwarcia z udziałem pary prezydenckiej
Ceremonia otwarcia odbyła się pod zakopiańską Wielką Krokwią. Zgromadzeni kibice byli świadkami przemarszu ekip z 14 Oddziałów Regionalnych Olimpiad Specjalnych. Flagę wnieśli zawodnicy ze Świętokrzyskiego Oddziału Olimpiad Specjalnych: Paweł Gredka i Mariusz Rosół (obaj z Klubu Olimpiad Specjalnych "STRZAŁA" Jędrzejów) oraz Krzysztof Linek (Klub Olimpiad Specjalnych "SUPER NOWA" Zgórsko) wraz z Ambasadorowie Igrzysk: Małgorzata Tlałka - Długosz - trenerka, narciarka, alpejka, mistrzyni Polski i Francji, olimpijka, najlepsza z Polek w historii naszych startów w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich; Józef Łuszczek - pierwszy Polak, który został mistrzem świata w biegach narciarskich (36 razy zdobył mistrzostwo Polski). Zofia Kiełpińska - polska biathlonistka oraz biegaczka narciarska, medalistka mistrzostw świata i zimowej uniwersjady. Rangę imprezy podwyższyła obecność Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta RP i Patrona Honorowego Olimpiad Specjalnych Polska, Agaty Kornhauser - Dudy, którzy wzięli udział w Ceremonii Otwarcia IX Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych Zakopane - Białystok 2016. Na scenę Pierwszą Parę RP wprowadzali ambasadorzy, zawodnicy Olimpiad Specjalnych z Klubu "STRZAŁA" Jędrzejów: Michał i Olga Sęk. W tym roku stało się zadość kilkudziesięcioletniej tradycji i do Zakopanego dotarło dwudziestu Strzegących Prawa i kilku zawodników Olimpiad Specjalnych, po to, aby przyniesioną przez nich płonącą "Ogniem Nadziei" pochodnią zawodnik Robert Kozłowski z Klubu Olimpiad Specjalnych "SZANSA" podał Justynie Salwie z Klubu Olimpiad "TORNADO" Skarżysko-Kamienna, która zapaliła znajdujący się w miejscu Ceremonii Otwarcia Igrzysk, znicz Olimpiad Specjalnych. Podczas ceremonii otwarcia przysięgę Olimpiad Specjalnych złożyli: w imieniu sędziów – Ewelina Mróz ( Polski Związek Narciarski w Tomaszowie Lubelskim), w imieniu trenerów - Tomasz Przybysławski (kierownik ekipy świętokrzyskiego oddziału Olimpiad Specjalnych, na co dzień trener w Klubie Olimpiad Specjalnych "SZANSA" Ostrowiec Świętokrzyski); w imieniu zawodników - Sabina Czernic, na co dzień zawodniczka w Klubie Olimpiad Specjalnych "STRZAŁA" Jędrzejów. Głos zabrali również: Prezes Stowarzyszenia - Katarzyna Frank - Niemczycka i dyrektor ds. sportu w Europie i Eurazji w Olimpiadach Specjalnych – Mariusz Damentko oraz Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula i Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa. Dla uczestników i gości igrzysk zaśpiewali: Ewelina Lisowska, również ambasadorka Olimpiad Specjalnych oraz zespół Future Folk z charyzmatycznym liderem, Stanisławem Karpielem -Bułecką.

Medale i idea
Zawodnicy rywalizowali o medale w takich dyscyplinach jak: narciarstwo biegowe i zjazdowe, biegi na rakietach śnieżnych. Zawody w narciarstwie alpejskim odbyły się na stoku Suche SKI, natomiast biegi narciarskie i biegi na rakietach śnieżnych na terenie Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Największe sukcesy reprezentantów ostrowickiej "SZANSY" to srebrny medal na 100 metrów oraz 4. miejsce na 50 metrów Macieja Skrobisza; srebrny medal na 100 metrów i taki sam na 50 metrów w biegach na rakietach śnieżnych Anny Masłoń; w narciarstwie alpejskim Robert Kozłowski zdobył 3. miejsce w super gigancie oraz 6. miejsce w slalomie gigancie. - Popularyzacja idei Olimpiad Specjalnych, założeń tego największego ruchu na świecie, umiejętności i sprawności psychoruchowych osób z niepełnosprawnością intelektualną, to zadanie dla wszystkich oddziałów regionalnych. Świętokrzyskie, jako chyba jedyny Oddział Regionalny Olimpiad Specjalnych Polska, robi to z wielką pasją oraz powodzeniem nie tylko na swoim terenie, ale również w innych regionach Polski – powiedział Remigiusz Woźniak, przewodniczący Klubu Olimpiad Specjalnych "SZANSA". - Tegoroczna część śnieżna IX Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych jest kolejnym, po mityngach: narciarskich i łyżwiarskim w 2002 i 2014 roku, przykładem organizacji zawodów olimpiad specjalnych przeprowadzonych przez organizatorów ze Świętokrzyskiego poza własnym terytorium.
W najbliższy czwartek, 17 marca 2016 roku, zawodnicy Igrzysk Olimpiad Specjalnych wyruszają na drugą część imprezy - tym razem do Białegostoku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

"Szpila" i "Tiger" znowu spełniają marzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto