Myjesz zęby? Zakręć kurek! Czyli 12 rzeczy, które o wodzie każdy wiedzieć powinien.

1. Jeden mieszkaniec globu na ośmiu, czyli blisko 850 milionów ludzi na całym świecie, nie ma dostępu do czystej wody.

2. Blisko 97.5 proc. wody na ziemi do woda słona. Jeśli można byłoby wszystkie wodne zasoby ziemi wlać do wiadra, tylko jedna łyżeczka nadawałaby się do picia.

3. Ograniczenie dostępu do wody pitnej, jej brak oraz wszelakie zanieczyszczenia są głównymi przyczynami chorób, na które rocznie umiera blisko 1,5 mln dzieci na całym świecie (4 tys. dzieci dziennie, 1dziecko co 20 sekund).

4. Aż 70 proc. czystej wody zużywa się na świecie każdego roku do nawadniania gleby. Kolejne 22 proc. zużywane jest w przemyśle. Tylko 8 proc. przeznaczone jest do użytku domowego.

5. Połowa łóżek w szpitalach krajów "trzeciego świata" zajęta jest nieustannie przez pacjentów cierpiących na choroby związane ze złą jakością wody pitnej, ograniczeniem bądź całkowitym brakiem dostępu do niej.

6. Każdego roku, noszenie wody zajmuje mieszkańcom Afryki łącznie 40 miliardów godzin.

7. Średnio, każda afrykańska kobieta, poświęca na odnajdywanie i pobieranie wody, 26 proc. całego swojego czasu w ciągu dnia.

8. Średnia waga wody, jaką przeciętna Afrykanka nosi codziennie na swojej głowie to 20 kilogramów.

9. Statystyczny Europejczyk zużywa 200 litrów wody każdego dnia, z czego 50 litrów wyłącznie w celu spłukania toalety. W tym samym czasie, każdy mieszkaniec Ameryki Północnej zużywa 400 litrów wody.

10. Do zaspokojenia swoich codziennych potrzeb, przeciętny mieszkaniec krajów najmniej rozwijających się zużywa wyłącznie 10 litrów wody (wg. ONZ minimum 20 litrów wody dziennie potrzeba każdemu, by zapewnić jego podstawowe potrzeby - picie, gotowanie, utrzymanie higieny).

11. Jeżeli obecny wzrost zapotrzebowania na wodę utrzyma się, za 20 lat zużywać będziemy 40 proc. wody więcej niż dzisiaj.

12. Już w 2025 roku prawie 2 mld ludzi na całym świecie żyć będzie w państwach i regionach cierpiących na chroniczny niedobór wody, a 1/3 całej ziemskiej populacji będzie tym problemem poważnie zagrożona.

Jeżeli wiesz już wszystko o wodzie, zacznij ją oszczędzać! Na dobry początek, zakręcaj wodę przy myciu zębów. Jeśli nie interesują Cię problemy "trzeciego świata", weź pod uwagę fakt, że zakręcając kurek przy każdym 'szorowaniu kłów', 4-osobowa rodzina może zaoszczędzić rocznie średnio ponad 500 złotych.

Dane liczbowe: ONZ, WaterAid

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!