Dzieci do lat 13 nie powinny robić samodzielnie zakupów. Jeśli dokonają zakupu bez wiedzy rodziców, sklep ma obowiązek przyjąć z powrotem zakupiony towar.

Z badań nad wysokością kieszonkowego przeprowadzonych przez grupę Ipsos wynika, że młodzież w wieku 15-18 lat otrzymuje 82 zł miesięcznie "kieszonkowego". Swoje oszczędności przeznaczają głównie na słodycze i kosmetyki. Za otrzymane pieniądze kupują także telefony komórkowe i odtwarzacze muzyki.

Zgodnie z prawem nastolatkowie w wieku 13-18 lat mogą robić tylko drobne zakupy artykułów codziennego użytku o wartości nie przekraczającej 40 zł.

Zdaniem Małgorzaty Cieloch z UOKiK jeśli dziecko poniżej trzynastego roku życia chciałoby kupić aparat fotograficzny, sprzedawca powinien mu odmówić.

Jak czytamy w "Życiu Warszawy" jeśli nastolatek dokona zakupu bez zgody rodziców, którzy będą chcieli oddać towar do sklepu, sprzedawca ma obowiązek go przyjąć. Największym problemem jest udowodnienie, że to właśnie dziecko dokonało zakupu.

W przypadku problemów, swoich praw możemy dochodzić na drodze sądowej. Pomocy możemy szukać także u miejskiego rzecznika konsumentów.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!