16 stycznia w Piwnicy Gdańskiej toruńskiego Ratusza Staromiejskiego odbył się wernisaż akwareli Zbigniewa Szczepanka pt. „Zamki na Kresach”. Wystawa przedstawia owoce ostatnich lat pracy tego wybitnego polskiego akwarelisty.

Zbigniew Szczepanek to urodzony w 1933 roku w Gdyni wybitny artysta plastyk. Ukończył Oficerską Szkołę Marynarki Wojennej, był nawigatorem na ORP „Błyskawica” i ORP „Gryf”. Przez 10 lat w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej i Wyższej Szkole Morskiej wykładał astronawigację – przedmiot, z którego wcześniej obronił doktorat. Jest przede wszystkim jednym z najlepszych i czołowych akwarelistów w Polsce i Europie, w technice tej bowiem osiągnął absolutne mistrzostwo. Jest autorem licznych wystaw krajowych jak i zagranicznych.

Tematem prac Szczepanka są zamki polskie, które fascynują go od wielu już lat. Inspiracją są jego niezliczone podróże po całym kraju, połączone ze zwiedzaniem zabytkowych budowli. Owocem wojaży jest szereg zachwycających i pięknych prac ukazujących tzw. „portrety zamków” w różnych porach roku przy jednoczesnym zachowaniu ich monumentalizmu. Przeniesione na papier zamki to budowle znajdujące się m.in. na terenie Litwy, Białorusi, Ukrainy i Słowacji.

Wystawa obejmuje około 60 akwareli przedstawiające zamki, niejednokrotnie zniszczone i zapomniane relikty przeszłości związane z wielkością i rozwojem Rzeczypospolitej. Wszystkie prace cechuje doskonały warsztat jak i wyjątkowy klimat i niebywała precyzja. Ponadto nie są to wizje artystyczne lecz prawdziwe budowle z terenu dawnych Kresów, także te zachowane we fragmentach, uzupełnione pędzlem Zbigniewa Szczepanka dzięki dokładnemu studiowaniu przez niego archiwaliów i literackich opisów.

"Zamki na Kresach" można oglądać do 15 lutego br. w Piwnicy Gdańskiej toruńskiego Ratusza Staromiejskiego

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!