Urszula Imamura Urszula Imamura

Urszula Imamura (© j.cz)

W Galerii przy Rynku 2 w Zatorze została przygotowana wystawa prac Urszuli Imamury pt. "Zatorskie wierzby".

W Galerii przy Rynku 2 w Zatorze została przygotowana wystawa prac Urszuli Imamury pt. "Zatorskie wierzby". W przeddzień Święta Niepodległości czyli 10 listopada br odbył się wernisaż, na którym autorka z pasją i wzruszeniem opowiadała o swoim kraju lat dziecinnych. Jej fascynacja przyrodą i rodzimym, zatorskim krajobrazem była widoczna niemal w każdym słowie wypowiedzianym podczas spotkania. Szczególne miejsce we wrażliwości artystki zajmują wierzby, wbrew pozorom pospolite i mało szlachetne. To one zaznaczyły ślad w pamięci w sposób bardzo istotny , bo przywiały wspomnienia z przeszłości gdy wierzba na Zatorszczyźnie rosła prawie na każdym kroku. Pani Urszula w swoich fotografiach uchwyciła ich piękno i niezwykłe formy, a każda fotografia ma tylko sobie właściwy podpis. Na przykład jedna z fotografii nosi tytuł : "Elegancja miniona" , co świadczy o niezwykłej wyobraźni autorki.

Urszula Imamura to postać nietuzinkowa o bardzo bogatym życiorysie zawodowym i artystycznym. Pracowała m.in w szkolnictwie artystycznym, a później przez wiele lat w muzeach jako kustosz. była również pierwszym pracownikiem merytorycznym restaurowanego Muzeum Śląskiego w Katowicach, dyrektorem i organizatorem Muzeum Niepołomickiego na Zamku Królewskim w Niepołomicach oraz kustoszem w muzeum Narodowym w Krakowie. Jest zasłużonym działaczem kultury narodowej i czynnym członkiem międzynarodowej organizacji muzealników ICOM. Ma w swoim dorobku kilkaset zorganizowanych wystaw zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Ma również na swoim koncie kilka książek o sztuce , kilkadziesiąt publikacji katalogów, artykułów i materiałów o sztuce polskiej i japońskiej. Od 36 lat nieprzerwanie prowadzi stowarzyszenie kulturalne propagujące kulturę Japonii w Polsce Towarzystwo Polsko - Japońskie im. Akiro Kurosawy w Katowicach. Jest inicjatorką i pomysłodawczynią powstania Wolnej Grupy Artystycznej "Odwrócona sz6stka" działającej w Krakowie.

Wystawę pt. "Zatorskie wierzby" przy Rynku 2 w Zatorze można oglądać do końca roku. ZAPRASZAMY

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!