W tym roku Centra Helen Doron English przyłączyły się do społecznej kampanii „Ratujemy Pszczoły” i zorganizowały akcję pod hasłem „Bee or not to be – razem z dziećmi pomagamy pszczołom”.

W tym roku Centra Helen Doron English przyłączyły się do społecznej kampanii „Ratujemy Pszczoły” i zorganizowały akcję pod hasłem „Bee or not to be – razem z dziećmi pomagamy pszczołom”. Studio Helen Doron działające na terenie Zbąszynia i Zbąszynka prowadzone przez Szkołę Języków Obcych Dialog w Zbąszynku również czynnie uczestniczy w tych działaniach.

Rozpoczęliśmy naszą akcję od rozdania dzieciom książeczek w języku angielskim, tzw. readersów, na temat pszczółek.

Na bieżąco zamieszczamy ciekawostki związane z pszczołami i problemem ich wymierania na naszych kartonowych ulach, które postawiliśmy w studio w Zbąszynku oraz w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu. Dzięki temu i dzieci i dorośli nas odwiedzający dowiadują się coraz więcej na temat możliwości pomocy pszczołom.
Wszystkie dzieci uczące się w naszej szkole otrzymały też paczki z nasionkami roślin miododajnych. W ramach konkursu ogólnopolskiego sieją je w doniczkach lub w ogródkach. Dzięki nim pszczoły będą miały możliwość dostępu do zróżnicowanego pokarmu, a we wrześniu nastąpi rozstrzygnięcie szkolnego oraz ogólnopolskiego konkursu fotograficznego na najładniejszą rabatkę kwiatową.

Kolejne etapy działań to zajęcia warsztatowe organizowane na bieżąco w naszym centrum lub we współpracy z instytucjami życia publicznego.
Ostatnio gościliśmy w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu i przeprowadziliśmy zajęcia w ramach „Bajkowego Eko-poranka”. Dzieci dowiedziały się, jak odróżnić pszczołę od osy, wykonały własne pszczółki z filcu, przeszły długi labirynt z zadaniami prowadzący do ula oraz wraz z rodzicami mogli spróbować zdrowe, miodowo – otrębowe ciasteczka, upieczone przez nas oczywiście.

W kolejnych miesiącach chcemy przeprowadzić otwarte warsztaty dla dzieci wraz z podopiecznymi Domu Dziennego Pobytu Senior-Wigor w Zbąszyniu. Wspólnie z seniorami zasadzimy słoneczniki, upieczemy miodowe ciastka i babeczki oraz obejrzymy bajkę o Pszczółce Mai.
Naszym celem jest także zbudowanie, ostatnio popularnego w dużych miastach, hotelu dla owadów zapylających.

Kilka faktów na temat problemu wymierania pszczół.

Problem pszczół to problem ludzi : 76% produkcji żywności, a także istnienie ogromnej ilości gatunków roślin oraz zwierząt zależy od ich pracy. Pszczoły w Polsce wymierają w niepokojącym tempie, ich liczba maleje ok 13 – 18 % rocznie. Od ich pracy zależy aż 3⁄4 produkcji żywności jaką spożywa człowiek. Wraz z rozwojem cywilizacji zmiany zaszły tak daleko, że zaczęły realnie zagrażać dalszemu istnieniu pszczół.

Albert Einstein powiedział, że po wyginięciu pszczół ludziom pozostaną jeszcze 3-4 lata egzystencji.
Niestety nie był to żart tylko wynik obserwacji i przemyśleń, bo jeżeli istnienie ponad 80% roślin jest uzależnione od zapylania przez owady, to jak przyroda mogłaby bez nich funkcjonować?

Największe zagrożenie dla pszczół stanowi brak dostępu do zróżnicowanego pokarmu, środki ochrony roślin oraz pasożyty i choroby.
Wskutek działalności człowieka naturalne środowisko, w którym żyją pszczoły, ulega ogromnym
zmianom. Trudno uwierzyć, że nasze poczucie estetyki również ma wpływ na funkcjonowanie pszczół – równo przycinanie trawniki lub sztuczna trawa zamiast rabatek kwiatowych. Przyczyną są również wycinki drzew i lasów oraz uprawy monokulturowe ( czyli uprawa jednego gatunku rośliny na rozległych terenach ). Brak naturalnego, urozmaiconego pokarmu bardzo źle wpływa na odporność pszczół, ich choroby i pasożyty.

Jak możesz pomóc?
Możesz przyczynić się do tego, żeby pszczoły miały dostęp do zróżnicowanego pokarmu.
Posadź na podwórku, w ogródku lub na balkonie takie kwiaty, które dają pszczołom nektar i pyłek. Jeśli 10 osób posadzi miododajne kwiaty na powierzchni odpowiadającej jednej doniczce balkonowej, to łączna powierzchnia takich pszczelich oaz będzie odpowiadała powierzchni 750 boiskom piłkarskim!

Miejskie ule i hotele dla pszczół.
Wielkiej Brytanii najmniejsze straty w populacji pszczół odnotowują ci pszczelarze, którzy mają swoje ule w obszarach wielkomiejskich grze, paradoksalnie, dzięki parkom i małym ogródkom roślinność jest bardziej urozmaicona niż na obszarach rolniczych.

Co otrzymujemy dzięki ich pracy?
Pszczołowate poprzez swoją pracę produkują dla nas różnorodne produkty: owoce, warzywa, produkty pszczele, zboża oraz bawełnę, kawę czy migdały. Zawdzięczamy im naprawdę wiele! Dzięki obecności pszczół w środowisku rośliny produkują znacznie większe ilości nasion i owoców! Produkcja 1/3 żywności i 90 % owoców zależy od zapylania przez owady pszczołowate.

KAŻDY Z NAS MOŻE STWORZYĆ ŚRODOWISKO PRZYJAZNE PSCZOŁOM!!!

(tekst: Magdalena Heinke)

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!