Po raz jedenasty, 14 maja 2014 r. w zbąszyńskim gimnazjum odbył się konkurs wiedzy o powiecie nowotomyskim (Wielkopolska). W konkursowych zmaganiach wzięło udział 21 uczniów z siedmiu gimnazjów powiatu. Gimnazjaliści znają swój powiat.

Posiąść wszelką wiedzę leży w zasięgu możliwości człowieka.
(Leonardo da Vinci)


Po raz jedenasty, 14 maja 2014 r. w zbąszyńskim gimnazjum odbył się konkurs wiedzy o powiecie nowotomyskim, zorganizowany przez Gimnazjum w Zbąszyniu. Koordynatorem i pomysłodawcą konkursowych zmagań był mgr Jerzy Sikuciński. Patronat honorowy objął Starosta Nowotomyski, którego reprezentowali : Marzena Matusiak i Tomasz Szulc. W jury zasiedli: Dariusz Sobczak – przewodniczący jury, Marek Nyćkowiak, Marzena Matusiak, Tomasz Szulc, Dorota Michalczak.

Celem organizowanego od lat konkursu jest: szerzenie wśród młodzieży wiedzy o powiecie nowotomyskim - zapoznanie z historią powiatu, dniem dzisiejszym oraz jego wybitnymi przedstawicielami, rozwijanie wiedzy o kulturze i tradycjach powiatu. Rozwijanie tożsamości regionalnej, budzenie szacunku i odpowiedzialności za swoją małą ojczyznę, rozwijanie umiejętności wyrażania swojej własnej opinii i sądów, rozwijanie umiejętności korzystania z różnych źródeł wiedzy, kształtowanie umiejętności prezentacji własnych osiągnięć, integracja gimnazjalistów powiatu nowotomyskiego, ugruntowanie poczucia tożsamości narodowej poprzez rozwój tożsamości regionalnej. Promowanie szkoły w powiecie.

Gimnazjum w Zbąszyniu, gościło 21 uczniów z gimnazjów: w Chrośnicy, Nowym Tomyślu, Michorzewie, Boruii Kościelnej, Wąsowa, Opalenicy, Zbąszynia, wraz z opiekunami. Konkurs rozegrano w trzech etapach w I i II wyłoniono zwycięzców indywidualnych, w etapie III najlepszą szkołę.


W etapie I dla gimnazjalistów przygotowano 30 pytań testowych, na udzielenie odpowiedzi przeznaczono 60 minut. Kiedy jury sprawdzało poprawność odpowiedzi, uczestnicy konkursu mieli okazję pobyć z sobą przy wspólnym posiłku. Wyłoniono dziesięciu najlepszych uczestników, którzy weszli do drugiego etapu. Pytania nie należały do łatwych, a udzielenie prawidłowej odpowiedzi sprawiało niejednokrotnie trudności.

Czytaj więcej - - - - - - - >


Ścisły finał II etapu polegał na zadawaniu pytań, do wyeliminowania konkurentów. (wyeliminowany został uczeń który utracił wszystkie szanse odpowiedzi. Ile kluczy w herbie ma Opalenica, gdzie zmarła Emilia Szczaniecka, ile zwierząt jest w nowotomyskim zoo, czy skąd pochodzi świniarz bohater piosenki… z takimi i wieloma innym dość trudnymi pytaniami zmierzyli się młodzi mieszkańcy powiatu. Zwycięzcą a zarazem zdobywcą I miejsca został Michał Poschwald z nowotomyskiego gimnazjum, pokonując Julię Basińską i Julię Parandowski.

W etapie III w trzyminutowej prelekcji, uczniowie poszczególnych szkół zaznajomili konkursowiczów i jury z korzyściami jakie dała gminie przynależność do Unii Europejskiej. Prezentacje oceniali opiekunowie szkół, nie mogąc głosować na swoją szkołę. Każdy oceniający mógł przyznać od 0 do 10 punktów. Ocenie podlegała: zawartość merytoryczna, czytelność informacji, praktyczność informacji, ogólne wrażenie.

Zwycięstwo wywalczyło gimnazjum z Michorzewa, pokonując nowotomyślan i zbąszynian. Uczestnikom konkursu za znajomość zagadnień związanych ze swoim powiatem, pogratulował i nagrody wręczył Wicestarosta Nowotomyski - Tomasz Szulc. Uczniowie otrzymali dyplomy uczestnictwa, a najlepsi wyjechali ze Zbąszynia z nagrodami.

Zobacz zdjęcia Konkus wiedzy o powiecie nowotomyskim


Nauka jest jak niezmierne morze… Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony. Kiedyś poznasz, jaka to jest rozkosz. Ucz się tylko, co jest sił w tobie, żeby jej zakosztować.
(Stefan Żeromski)

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!