Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zbąszyń. Środowisko ponad wszystko

Redakcja
Środowisko ponad wszystko. W posiedzeniu komisji ds. rolnictwa uczestniczył Burmistrz Tomasz Kurasiński.
Środowisko ponad wszystko. W posiedzeniu komisji ds. rolnictwa uczestniczył Burmistrz Tomasz Kurasiński. Dorota Michalczak
W trzeciej dekadzie sierpnia, zebrała się w Urzędzie Miejskim w Zbąszyniu komisja ds. rolnictwa i ochrony środowiska. Poruszono wiele ważnych zagadnień związanych z rolnictwem, i ochroną środowiska na terenie miasta i gminy Zbąszyń.

Środowisko ponad wszystko
W trzeciej dekadzie sierpnia, zebrała się w Urzędzie Miejskim w Zbąszyniu komisja ds. rolnictwa i ochrony środowiska. Komisji przewodniczył Hubert Krawczyk. Na zebranie przybył burmistrz Tomasz Kurasiński, oraz członkowie komisji. Poruszono wiele zagadnień związanych z rolnictwem, i ochroną środowiska na terenie miasta i gminy Zbąszyń.

W pierwszej kolejności omówiono zagadnienia związane z przyłączeniem się do nowo wybudowanej kanalizacji w Nowej Wsi i Nądni. - W terminie wyznaczonym przez Urząd Miejski, każde domostwo ma obowiązek podłączenia się do kanalizacji powiedział burmistrz - Kurasiński. Odbioru przyłączy dokona Zakład Gospodarki Komunalnej w stanie odkrytym. To umożliwi sprawdzającym, właściwą ocenę wykonania instalacji. Przy tej okazji burmistrz poinformował zebranych o przyznaniu dotacji w kwocie 420 000 zł. na remont stacji uzdatniania wody w Chrośnicy.

Następnym tematem było omówienie czystości wód, wypływających z oczyszczalni w Zbąszynku. Prowadzone systematycznie badania wykazują w cieczy bardzo dużą zawartość fosforu i azotu. Są to wielkości normatywne dla tego typu oczyszczalni i obsługiwanej przez nią aglomeracji. Jednak zastanawiającym jest fakt różnic stężenia azotu - około 13-krotnie, oraz fosforu 5-6 krotne, w stosunku do oczyszczonych ścieków wypływających z oczyszczalni zbąszyńskiej. Dyskutowano, dlaczego tak się dzieje i w jaki sposób temu zapobiec.

Bardzo ważnym tematem nurtującym komisję i mieszkańców Nowej Wsi Zbąskiej była sprawa, pożwirowego wysypiska we wspomnianej wsi. Gromadzone tam odpady zanieczyszczały środowisko, obecnie zostały wywiezione a teren został uprzątnięty – powiedziała Joanna Przybylska pracownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarowania Nieruchomościami. Fakt wywozu odpadów został poparty kartą przekazu odpadów. Trafiły one do osoby z Grodziska Wlkp, skąd je przywożono.

Czytaj więcej ------->

W związku z gromadzonymi tam wcześniej odpadami, w obawie przed zanieczyszczeniem gruntów, oraz wystąpieniem ewentualnych przesiąków do znajdującego się w pobliżu punktu ujęcia wody, wykonano dwa niezależne badania czystości wody (powiatowej i wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej), które potwierdziły przydatność wody do spożycia. Wyniki analiz i sprawozdań zostały przedstawione, oraz przekazane komisji.

Niepokojącym jest również fakt pogarszających się i obniżających wód na stawach pokopalnianych, przy malowniczo usytuowanej ścieżce rowerowej w obszarze Natura 2000. Wcześniejszy raj dla ptaków, zaczyna pustoszeć a teren tracić swoje uroki. W ten temat warto się wgłębić, wyjaśnić dlaczego tak się dzieje?

Przy tej okazji poruszono temat czystości wód w jeziorze, oraz rzece Obrze. Po podłączeniu się kolejnych odcinków sieci kanalizacyjnej jest szansa na powolną poprawę czystości wody. Ważnym zagadnieniem jest konsekwentny monitoring dopływających i zasilających jezioro i rzekę wód z sąsiednich gmin.

Ostatnim punktem posiedzenia komisji było sprawdzenie ujęcia wody w Łomnicy. Wybudowane w latach sześćdziesiątych wodociągi w Łomnicy, należą do najstarszych w gminie. Zasilają w wodę Łomnicę oraz pobliską Hutę. Betonowo-azbestowe rury położone przed wielu laty, nie pogarszają jakości wody, a tym samym nie niosą za sobą żadnego niebezpieczeństwa dla spożywających. Potwierdzają to wykonywane bieżąco analizy. W ostatnim czasie dokonano wymiany rur na odcinku około 900 m, ze względu na ich małą przepustowość. Pieczę nad ujęciem wody oraz wszystkimi wykonywanymi tam pracami sprawuje Zakład Gospodarki Komunalnej.

W obecności Jędrzeja Tratwala – kierownika ZGK, konserwatora Łukasza Drogli, Janusza Wiśniewskiego st. mistrza ZGK, oraz Anety Nawotnik – radnej, przewodniczący komisji ds. rolnictwa i ochrony środowiska Hubert Krawczyk dokonał inspekcji tejże hydroforni. Żadnych uchybień nie stwierdzono.

- Dzisiaj, przy ścieżce rowerowej poziom wód na stawach się wyrównuje. Jak było wspomniane w "Dniu wolsztyńskim", właściciel stawów dbając o poprawę naturalnego środowiska wykonywał prace związane z usuwaniem znajdujących się tam żelbetonowych śmieci.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto