Podczas akcji oddawania krwi we wtorek, 21 września 2010 r., w Zbąszyniu zebraliśmy 18 litrów czerwonego płynu. Kilkoro młodych ludzi podjęło decyzję o zostaniu potencjalnym dawcą szpiku kostnego.

Pierwszą akcję oddawania krwi zorganizowałam sześć lat temu. Dzięki inicjatywie przekonałam się, że jest wielu ludzi o wspaniałych i gorących sercach, którym los przebywających na oddziałach szpitalnych nie jest obojętny. Jednak zawsze przed każdą akcją mam ogromną tremę, targają mną emocje. Wiem, że to zbędne, gdyż nie ode mnie zależy przebieg akcji i liczba zgłaszających się oddać krew, ale nic nie mogę na to poradzić.

21 września 2010 r. w Zespole Szkół nr 2 w Zbąszyniu odbyła się kolejna akcja honorowego oddawania krwi. Dzięki gościnności dyrektora Zespołu Szkół nr 2 Marka Furmana i opiekunce szkolnego koła PCK pani Małgosi Filipkiewicz w akcji wzięło udział wielu uczniów.

Zbąszyńskich krwiodawców obsługiwała sympatyczna ekipa z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Poznania. Lekarka Bożena Andrys, która badała dawców, witała wszystkich serdecznym uśmiechem. Na 46 osób, które zgłosiły się do punktu poboru krwi zdyskwalifikowała 6. Dawcami zostało 16 pań i 24 mężczyzn, w tym również i ja, pisząca te słowa organizatorka pięćdziesięciu akcji krwiodawstwa.

Od tych 40 dawców zebrano łącznie 18 litrów krwi. Często zadaję sobie pytanie, mało to czy dużo? Każda kropla jest cenna! Tak więc i te dzisiejsze kilkanaście litrów na pewno uratuje życie niejednej osobie.

W czasie trwania akcji HDK odwiedzili nas gimnazjaliści. Zapoznali się z zasadami poboru krwi, padało z ich strony wiele pytań, na które otrzymywali odpowiedz od pań w ekipy. Podglądali pielęgniarki jak wkuwały igły w żyły dawców.

Młodzież, która nie oddawała krwi mogła poddać się badaniom morfologii krwi, ale nikt się nie zgłosił. Zabrakło odwagi? Za to około dziesięciu osób zdecydowało się na zostanie potencjalnym dawcą szpiku. Przy okazji oddawania krwi wypełnili oświadczenia woli o wpisaniu ich do Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pęcinowej, ich krew została pobrana w celu wykonania odpowiednich badań.

Każdy dawca otrzymał za oddaną krew 8 czekolad, ciastka i sok oraz dodatkowy upominek w postaci koszulki, książki lub gadżetów od Klubu SHDK RP "Cenne Krople" w Zbąszyniu. Krwiodawcy doskonale wiedzą, że ich krew jest bardzo potrzebna i nigdy nie wahają się z podjęciem decyzji niesienia pomocy chorym.

22 września 2010 dniem poboru krwi w Zbąszynku.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!