okładka okładka

okładka (© Muza)

Nie ma zbrodni doskonałej - zapewniają Bogdan Lach i Katarzyna Bonda, autorzy książki o zawodzie profilera.

Profiler to psycholog policyjny, który zajmuje się tworzeniem psychologicznego portretu nieznanego sprawcy, tzw. profilu. Jednym z nich jest Bogdan Lach, który jest pionierem w tej dziedzinie. Przez wiele lat pracował w Komendzie Wojewódzkiej w Katowicach - doszedł do stopnia podinspektora. Swoją wiedzą podzielił się z Katarzyną Bondą, która napisała "Zbrodnię niedoskonałą".

"Zbrodnia niedoskonała" to książka oparta na prawdziwych sprawach kryminalnych. Do jej napisania namówiła Lacha, jednego z najlepszych polskich specjalistów w tej dziedzinie, Katarzyna Bonda. Im więcej o profilowaniu się mówi i pisze, tym lepiej i skuteczniej wiedzę tę wykorzystuje się w policji. Jednak Lachowi nie zależy na sławie. Marzy, by profilowanie stało się w Polsce tak samo popularne jak badania wariograficzne. Lach nie obawia się, by ta książka stała się instruktażem dla przestępców, ponieważ do każdej sprawy zbiera dane indywidualnie, a nie ma dwóch takich samych zbrodni.

Bogdan Lach i Katarzyna Bonda udowadniają w niej, że zbrodnia doskonała nie istnieje. Są tylko nieskutecznie działające organy ścigania, popełniający błędy lub bezsilni policjanci, prokuratorzy i sędziowie oraz źle zabezpieczone dowody. Wspólnie stworzyli niezwykłą opowieść o poszukiwaniu śladów niedoskonałości zbrodni. Ich rozmowy trwały przez rok, podczas których zgłębiała arkana tego zawodu. Przez kolejny rok spisywała opowieści profilera.

Autorzy przybliżają historię profilowania, psychologiczny portret nieznanego sprawcy (profil), profilowanie w Polsce oraz zbrodnie i ich sprawcy. Dzięki tej lekturze można śledzić tok rozumowania profilera podczas analizy dowodów i tropów. Co więcej, można się poczuć jak profiler, gdyż Katarzyna Bonda zamieściła zagadkę dla czytelników.

Książkę czyta się szybko, gdyż zawiera mnóstwo ciekawych informacji o profilowaniu. Lach ma niezwykłą wiedzę teoretyczną, a Bonda potrafi ją umiejętnie przekazać - tak, by zrozumiał laik. W dodatku Lach przywołuje sprawy sprzed lat, by zobrazować dane zagadnienie. Można dowiedzieć się m.in., czym są mapy mentalne, czym różni się strefa działania od strefy buforowania, czym jest mapa śmierci oraz jakie mogą być motywy zbrodni. Polecam tę książkę miłośnikom literatury o zbrodni, kryminałów oraz Katarzyny Bondy.

Dr Bogdan Lach jest emerytowanym podinspektorem policji, który uczestniczył w profilowaniu ponad 400 przestępstw różnego typu. Od 1994 roku jest psychologiem śledczym, biegłym z zakresu psychologii. Nadal zajmuje się profilowaniem psychologiczno-kryminalistycznym.

Katarzyna Bonda jest dziennikarką oraz pisarką. Zadebiutowała w 2007 roku "Sprawą Niny Frank", która była pierwszą książką z cyklu o Hubercie Meyerze. Na swoim koncie ma także książkę dokumentalną "Zbrodnia (nie)doskonała" oraz kryminały "Tylko martwi nie kłamią", "Florystka", "Pochłaniacz" i "Okularnik".

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!