Naukowcy z NASA zestawili zdjęcia z dwóch instrumentów sondy New Horizons, przedstawiające jeden z obszarów Plutona. Na uwagę zasługuje lód metanowy, który otacza kratery w tym rejonie.

Zdjęcia, które zestawili naukowcy zostały wykonane podczas przelotu sondy New Horizons nad Plutonem. Zrobiono je z wysokości 49 tys. kilometrów i 34 tys. kilometrów przy pomocy instrumentów Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) i Ralph/Multispectral Visible Imaging Camera (MVIC). Obszar na zaprezentowanej fotografii ma 250 km szerokości. Nieformalnie nazywany jest Viking Terra.

Uwagę naukowców zwróciły skondensowane smugi widoczne wokół kraterów Plutona. Jak podaje NASA mamy do czynienia z lodem metanowym. Obszary o bardziej czerwonym zabarwieniu to z kolei tzw. tholiny, podobne do sadzy cząsteczki powstałe w wyniku reakcji azotu i metanu i występujące na powierzchni lodowych obiektów Układu Słonecznego. Co ciekawe, w obszarach gdzie materia jest grubsza, a powierzchnia gładsza tholiny przemieszczają się do niektórych kraterów i kanałów na powierzchni Plutona.

Sonda New Horizons została wystrzelona 19 stycznia 2006 roku. Po przelocie nad Plutonem, który miał miejsce 14 lipca obiekt kieruje się ku kolejnemu celowi. W styczniu 2019 r. dotrze do planetoidy 2014 MU69 znajdującej się około miliarda kilometrów od Plutona.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!