Aż szkoda, że prezydentem Polski nie może być gremium zbiorowe, które realizowałoby wizję przedstawianą w wyborczych hasłach.

Kiedyś wymyśliłem sobie zabawę, żeby hasła wyborcze układać w formę... wiersza. Mam już kilka takich utworów ( jeden także w swoich materiałach na W24), a że przyszły kolejne wybory, to i czas na coś nowego. Wprawdzie łatwiej to robić, kiedy wybieramy samorządy czy parlament, bo materiału twórczego jest tam o wiele więcej niż przy głosowaniu na prezydenta, ale z ośmiu haseł różnych kandydatów, które tym razem połączyłem własnymi spójnikami, stworzyłem to:

Ja nie jestem z nich, ja jestem jednym z was
przeto
Wybierz swój dobrobyt
wtedy
Razem zmienimy Polskę
wszak
Zgoda buduje
a
Polska jest najważniejsza
i
Najważniejsza jest wiarygodność
oraz
Wolność i praworządność
Dialog i porozumienie


Krótka interpretacja:

Utwór, zapisany w formie wiersza białego, łączy tęsknotę wszystkich kandydatów do władzy idealnej, która w zgodzie służy społeczeństwu, temu społeczeństwu oferując to, czego najbardziej ono (społeczeństwo oczywiście) pragnie. Zbiorowy Autor, zatroskany losem Polski, kieruje apel (w domyśle do Polaków) o budowanie w atmosferze narodowej zgody pomyślności naszego kochanego kraju, który jest przecież najważniejszy i jemu powinniśmy - tak jak Autor właśnie - podporządkować nasze egoistyczne czasem zachcianki. Tak serio, to nie rozumiem tylko jednego: skoro wszystkie hasła układają się w całość, której wymowy nikt zapewne nie zakwestionowałby, to skąd wzięła się (jak zawsze zresztą) atmosfera kampanii, która tak niewiele ma wspólnego z poezją wyborczych sloganów?
Przed nami druga tura, dwuwiersz.

Zgoda buduje
a
Polska jest najważniejsza


też brzmi jak mądra sentencja. Tylko co z tego?

Moje Trzy Grosze

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!