Zima w pełni. Okazuje się jednak, że nie tylko góry mogą być atrakcyjne o tej porze roku. Jakie atrakcje zimą proponują polskie miasta na weekend i na ferie? Dziś odpowiada prezydent Gorzowa Wielkopolskiego - Tadeusz Jędrzejczak.

Jacek Andrzej Kwiatkowski: Co jest największym atutem miasta w sezonie zimowym?
Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Tadeusz Jędrzejczak: Aby zrozumieć Gorzów, trzeba poznać jego historię i odwiedzić Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta, które po ostatnim remoncie odzyskało blask. Remontowi zostały poddane dwa zabytkowe obiekty - Willa Schroedera oraz Spichlerz, w którym planujemy utworzenie stałej ekspozycji pn. „Gorzów na szlakach historii”. Tworzyć ją będą trzy makiety: miasta Gorzowa z około 1650 r. ukazującego najbardziej znaczące gmachy umieszczone w historycznym układzie ulic i dzielnic oraz fortyfikacje miasta razem z rzeźbą terenu, Spichlerza z około 1750 r. oraz Ratusza Miejskiego rozebranego w II połowie XIX w.

Warto także wybrać się do Kościoła Katedralnego p.w. Wniebowzięcia NMP, z którego wieży można podziwiać panoramę miasta. Nie można zapomnieć o sercu Gorzowa, czyli Nadwarciańskim Bulwarze, gdzie w licznie zlokalizowanych kafejkach można zasmakować ciekawe potrawy. Tuż obok znajduje się urokliwy most Staromiejski. Można też wybrać się na spacer i koniecznie należy zobaczyć pomniki wyjątkowych gorzowian, między innymi: żużlowego mistrza Edwarda Jancarza, poetki Papuszy, kloszarda Szymona Giętego czy przewoźnika Zacharka. Dla osób, lubiących aktywnie spędzać czas, ciekawą ofertę przygotowało Centrum Sportowo-Rekreacyjne „Słowianka”.

Co miasto może zaproponować narciarzom oraz turystom przyjeżdżającym zimą?
Centrum Sportowo-Rekreacyjne „Słowianka” zaprasza nie tylko sympatyków pływania, aqua aerobiku, sauny, ale także łyżwiarzy. Ponadto można tam zagrać w kręgle i poćwiczyć w siłowni czy uprawiać aerobik. Coraz więcej osób w Gorzowie uprawia nordic walking, bo mamy do tego dobre warunki.

Jakie imprezy w sezonie zimowym 2012 można polecić w Gorzowie?
Spośród wielu imprez poleciłbym między innymi:
- koncert zespołu Orange Trane, Jazz Club „Pod Filarami”, 13 stycznia, www.jazzfilary.pl
- premiera spektaklu „Kochać” w reżyserii Artura Barcisia, Teatr im. Juliusza Osterwy, 14 stycznia, www.teatr-gorzow.pl
- otwarcie wystawy grafiki i instalacji Andrzeja Bobrowskiego i Arkadiusza Marcinkowskiego, Galeria BWA Miejskiego Ośrodka Sztuki, 20 stycznia, www.mosart.pl
- koncert Grażyny Łobaszewskiej & Ajagore w repertuarze Czesława Niemena, Jazz Club „Pod Filarami”, 28 stycznia, www.jazzfilary.pl
- Koncert Karnawałowy, Filharmonia Gorzowska, 17 lutego, www.filharmoniagorzowska.pl
- koncert Sylwester Ostrowski & Piotr Wojtasik Quintet, Filharmonia Gorzowska, 18 lutego, www.filharmoniagorzowska.pl
- koncert Kammerorchester des Tschaikowsky-Konservatoriums Moskau, Filharmonia Gorzowska, 4 marca, www.filharmoniagorzowska.pl
- koncert Wandy Johnson, Jazz Club „Pod Filarami”, 17 marca, www.jazzfilary.pl

Co koniecznie trzeba tutaj odwiedzić podczas zimowych ferii?
Takimi miejscami z pewnością są: Centrum Edukacji Artystycznej - Filharmonia Gorzowska, Muzeum Lubuskie „Zespół Willowo - Ogrodowy", „Spichlerz" – muzeum miasta.

Na szczególną uwagę zasługuje Bulwar Nadwarciański. Gorzowski Bulwar nad Wartą to miejsce, gdzie serce Miasta bije w rytmie dobrej zabawy.
Zrekonstruowany most Staromiejski nawiązuje do dawnego mostu z 1926 roku i nadaje bulwarowi unikalny charakter, który łączy w sobie przeszłość i przyszłość. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, choć najmocniej bulwar żyje w sezonie letnim, a jego atrakcjami jest woliera z egzotycznymi ptakami, pływające fontanny, palmy i plac zabaw.

Fani długiego i spokojnego biesiadowania z pewnością zadomowią się w którejś z rozlicznych bulwarowych knajpek. Każda z nich ma swój unikalny styl i smak, a ich liczba zapewnia różnorodność. Warto też odwiedzić Rezerwat Murawy Gorzowskie - miejsce, gdzie możemy odetchnąć na łonie przyrody i podziwiać niezmieniony ręką człowieka, kojący krajobraz. Znawcy z pewnością docenią także malownicze łąki rezerwatu, dodatkowo upiększone przez cenne rośliny ze śródziemnomorskich stepów.

Jakie danie może być regionalnym przebojem zimy, którego koniecznie trzeba spróbować będąc w Gorzowie?
Mamy dedykowane miastu piwo smakowe. W gorzowskich restauracjach serwowane jest bowiem piwo z regionalnego Browaru Witnica. Smak chmielowego napoju nie ma sobie równych wśród koncernowych produktów, a jego niewątpliwym atutem jest lokalne pochodzenie i tradycyjna receptura. Na szczególną uwagę zasługuje „Gorzowiak” czyli piwo miodowe dostępne w dwóch wariantach: ciemne i jasne. Sztandarowe produkty browaru to jednak tradycyjny Porter i jasne naturalne Lubuskie.

Gdzie można szukać informacji o najciekawszych atrakcjach i wydarzeniach w mieście?
Oficjalna strona internetowa miasta - www.gorzow.pl, Informacja Turystyczna PTTK Ziemi Gorzowskiej, ul. Mieszka I 15/1 - www.pttk-ziemiagorzowska.pl, „Spichlerz" - muzeum miasta - Punkt informacji Turystycznej, ul. Fabryczna 1-3 - www.muzeumlubuskie.pl.

Tekst: J.A.Kwiatkowski (podziękowania dla UM Gorzów Wielkopolski za pomoc w realizacji materiału)

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!