Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zimowe półkolonie salezjańskie w Dąbrowie Górniczej 2017

Karolina Pławny
Karolina Pławny
Wiele ludzi sądzi, że wysłanie dzieci na półkolonie prowadzone przez instytucje kościelne to ciągła modlitwa i nuda. Tymczasem salezjanie z Dąbrowy Górniczej od lat udowadniają, że tak wcale nie musi być, zaś dzieci mogą dobrze się bawić.

W dniach od 23 do 28 stycznia br. grupa blisko 50 dzieci w wieku 6 – 12 lat uczestniczyło w salezjańskich półkoloniach organizowanych przez parafię p.w. Nawrócenia św. Pawła Apostoła w Dąbrowie Górniczej. Półkolonie odbywały się w budynku szkoły podstawowej znajdującej się na terenie parafii. Nad bezpieczeństwem dzieci czuwała grupa 16 wolontariuszy. Uczestnicy wypoczynku podzieleni byli na trzy grupy w zależności od wieku: dwie młodsze i jedną starszą. Na czele każdej grupy stał wykwalifikowany wychowawca, a pomagało mu kilka animatorów.
Cały program oparty był o bajkę „W głowie się nie mieści”, której kolejne fragmenty oglądaliśmy od poniedziałku do piątku. Potem podczas prac w grupach dzieci odpowiadały na pytania dotyczące jej treści, a także wykonywali wiele ciekawych zadań, zarówno plastycznych, ruchowych, jak i pobudzających ich kreatywność. Oprócz prac w małych grupach dzieci spotykały się także na atrakcjach przeznaczonych dla wszystkich, które najczęściej odbywały się na szkolnym korytarzu. Na dzieci czekały również wyjścia do wielu ciekawych miejsc, na sobotę natomiast zaplanowano wycieczkę.
Poniedziałek tradycyjnie był dniem zapoznawczym, w którym wszyscy spędzili czas na terenie szkoły. Po modlitwie rozpoczynającej dzień i obejrzeniu pierwszego fragmentu bajki, dzieci dowiedziały się w jakiej są grupie. Następnie wszyscy udali się do wyznaczonych klas, aby zapoznać się ze sobą, wymyśle nazwę i hasło swojej grupy, opracować regulamin. W między czasie dzieci odpowiadały na pytania związane z bajką. Po pracy w grupach, dla odmiany, odbyły się warsztaty taneczne prowadzone przez animatorki na holu głównym oraz fitness prowadzony przez animatora Dawida. Kto nie chciał brać udziału w tych punktach programu mógł pozostał w klasach, gdzie pozostali animatorzy bądź wychowawcy umilali czas zajęciami plastycznymi bądź ruchowymi. Po posiłku wszystkie grupy zaprezentowały swoje nazwy, okrzyki, a nawet scenkę opowiadającą o tym, że nic nie może zniszczyć naszych marzeń. Następnie uczestnicy zimowiska zostali podzieleni na 5 zespołów, w których wzięli udział w quizie „Postaw na Jana Bosko” inspirowanym teleturniejem „Postaw na milion”. Emocji było niemało, zwłaszcza że poziom trudności pytań był naprawdę zróżnicowany. Nad prawidłowym przebiegiem zabawy czuwali animatorzy przydzielali do każdej z grup. Ich zadaniem było też podliczenie punktów za każde pytanie. Na koniec pierwszego dnia zajęć wszyscy wyszliśmy na szkole boisko, aby pobawić się na śniegu.
We wtorek pojawiły się pierwsze wyjścia związane z wiekiem uczestników zimowiska. Zanim jednak to nastąpiło, wszyscy spotkaliśmy się na holu, aby tak jak poprzedniego dnia rozpocząć dzień modlitwą, śpiewem i projekcją kolejnego fragmentu filmu. Następnie udaliśmy się do naszych sal na pracę w grupach, podczas których oprócz odpowiadania na pytania do filmu, dzieci miały narysować sytuacje, podczas których odczuwały pozytywne bądź negatywne uczucia. Po zakończeniu tej części programu, starsze dzieci poszły na pierwsze piętro szkoły, gdzie przygotowane były piłkarzyki, stół do ping – ponga oraz gry planszowe i puzzle, natomiast dla młodszych dzieci zaplanowany był fitness z animatorem Dawidem. Po dwudziestu minutach nastąpiła zmiana – maluchy zajęły miejsce swoich starszych kolegów na piętrze, natomiast starsza grupa udała się na przyspieszony posiłek serwowany na szkolnej stołówce. Wszystko dlatego, że dla nich zaplanowane było wyjście aż w dwa miejsca: najpierw do Biblioteki Miejskiej, gdzie odbywały się „Warsztaty pod lupą”(czyli różne doświadczenia chemiczne i fizyczne), a następnie do Pałacu Kultury Zagłębia na zajęcia ceramiczne. W tym samym czasie młodsze grupy miały zajęcia plastyczne, polegające na lepieniu z masy solnej, a po posiłku również i na nie czekało wyjście poza szkołę na warsztaty taneczne z La Culturą odbywające się w miejskiej Hali Widowiskowej Centrum.
W środę po tradycyjnej modlitwie i śpiewie na dobry początek dnia, całą grupą udaliśmy się do położonego nieopodal Aquaparku „NEMO”. Tam przez dwie godziny nasi podopieczni pod czujnym okiem animatorów, do których byli na ten jeden dzień przydzieleni, szaleli w najlepsze w basenie rekreacyjnym, brodzikach, a także na zjeżdżalniach. Po powrocie do szkoły i zjedzeniu pysznej pizzy na obiad, wszyscy udali się na hol główny, gdzie odbyła się projekcja kolejnego fragmentu filmu. Następnie dzieci rozeszły się do swoich grup, aby nie tylko odpowiedzieć na pytania związane z filmem, ale też stworzenie bałwana. Tak, tak, bałwana, jednak nie ze śniegu, ale z… kubków jednorazowych. Przynajmniej nie roztopią się wraz z nadejściem wiosny.
Czwartek to dzień zmagań sportowych dzieci, podczas usytuowanego na dwóch szkolnych piętrach wieloboju. Wcześniej jednak tradycyjnie już rozpoczęliśmy nasz dzień radosnym śpiewem oraz modlitwą. Nie mogliśmy też pominąć obejrzenia kolejnego, przedostatniego już fragmentu naszej bajki o emocjach znajdujących się w naszych głowach. Następnie dzieci otrzymały swoje karty, na których animatorzy odpowiedzialni za swoje konkurencji wpisywali przyznane za nią punkty. Wszyscy mogli sprawdzić się w takich konkurencjach jak tor przeszkód, rzuty do celu, slalomy, czy bieg w worku. Na tego kto skończył swoje sportowe zmagania czekały piłkarzyki, ping-pong, gry planszowe, a także energetyczne tańce integracyjne. Najmłodsi natomiast zaszyli się w jednej z salek i z zapałem budowali wieże z kubków jednorazowych. Następnie wszyscy udali się na posiłek, po którym starsza grupa poszła do Hali Widowiskowej Centrum na warsztaty taneczne z La Culturą, natomiast młodsi udali się na pracę w grupach w swoich salach, gdzie wykonywali m.in. mapę myśli.
Piątek był właściwie ostatnim dniem naszej pracy z dziećmi. Wielu z nas uzmysłowiło to sobie dopiero podczas oglądania ostatniej części naszego filmu. Również podczas prac w grupach jednym z zadań było odrysowanie przez dzieci swoich dłoni i wypisanie w nich tego, co najbardziej mu się podobało w czasie półkolonii. O godzinie 11:00 odbył się konkurs „Mam talent”, podczas którego chętne dzieci mogły zaprezentować to, w czym są najlepsze – śpiewały, grały na instrumentach muzycznych, a nawet demonstrowały sztuczki magiczne i układały kostkę Rubika. Naprawdę, wszyscy byli niezwykli i jury było w wielkim kłopocie, aby wybrać to jedno, jedyne. W przerwach pomiędzy występami wszyscy zostali porwani w rytm tańców integracyjnych. Po posiłku i kilku zabawach integracyjnych przyszedł czas na grę podobną do tradycyjnego BINGO, czyli TOMBOLĘ. Każde dziecko dostało swój kupon, na którym skreślało poszczególne cyfry. Tutaj nikt nie był przegrany, a atrakcyjność nagród zwiększała się wraz z ilością skreślonych rzędów(te za wszystkie rzędy były najbardziej atrakcyjne, chociaż tylko czterech pierwszych szczęśliwców miało naprawdę ciekawe nagrody). Po skończonej TOMBOLI nastąpiło rozdanie dyplomów uczestnictwa każdemu dziecku oraz przyznanie nagród w poszczególnych kategoriach.
W sobotę odbyła się wycieczka autokarowa do Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, gdzie dzieci poznawały tajniki powstania takich bajek jak „Bolek i Lolek”, „Reksio”, czy też „Marceli Szpak dziwi się światu”. To były jeszcze czasy, w których każdą scenę trzeba było opracować ręcznie, zaś dźwięk nagrywało się bezpośrednio w studiu. Na koniec wszyscy udaliśmy się do kina, gdzie obejrzeliśmy odcinek „Bolka i Lolka”, „Reksia” oraz odcinek o pewnym kocie, który miał nie lada problem z zającami, które zamieszkały w jego domu. Następnie przejechaliśmy na Czantorię, gdzie po wjechaniu na szczyt mogliśmy delektować się zimą w górach. Późnym popołudniem, zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do domu.
Niedzielna Msza święta była zwieńczeniem naszej tygodniowej pracy, a także podziękowaniem Bogu za szczęśliwie spędzony czas.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto