Antoni Cybulski w Kościele w Okrzei Antoni Cybulski w Kościele w Okrzei

Antoni Cybulski w Kościele w Okrzei (© Adrianna Adamek-Świechowska)

1 lipca 2016 r. w wieku 76 lat, zmarł Antoni Cybulski, wieloletni dyrektor i organizator Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, zasłużony animator kultury, twórca Zlotów Szkół Sienkiewiczowskich.

Dnia 1 lipca w godzinach wieczornych w siedleckim szpitalu zmarł Antoni Cybulski, emerytowany, wieloletni dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, zasłużony działacz kultury, odznaczony przez dzieci i młodzież Orderem Uśmiechu (2006), a także najwyższym odznaczeniem państwowym w dziedzinie kultury-Gloria Artis (2007) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Pogrzeb tego zasłużonego animatora kultury oddanego pasji sienkiewiczowskiej zaplanowano na 6 lipca 2016 r. (środę) o godz. 13 w katedrze w Siedlcach. W tym mieście zamieszkał po przejściu na emeryturę po 46 latach kierowania placówką Sienkiewiczowską w miejscu urodzenia autora „Trylogii”. Dyrektor odszedł w roku, ogłoszonym Rokiem Sienkiewicza, jubileuszowym dla jego placówki: mija 50 lat od powołania Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej i powierzenia kierownictwa panu Antoniemu.

Antoni Cybulski urodził się 5 czerwca 1940 r. w Wilamowie, wówczas w gminie Orzeszków, powiat turecki na ziemi sieradzko-łęczyckiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej podjął naukę w Technikum Chemicznym w Zgierzu, następnie studia geograficzne. Obejmując placówkę muzealną na Podlasiu opuścił na zawsze swoje rodzinne strony. W Woli Okrzejskiej założył rodzinę, z którą przez lata prowadził Muzeum Sienkiewicza, doprowadzając zrujnowaną oficynę do stanu rozkwitu.

Największą pasją dyrektora w ostatnim ćwierćwieczu była współpraca ze szkołami noszącymi imię Henryka Sienkiewicza w kraju i zagranicą (Litwa, Ukraina, Białoruś). Utrzymywał z nimi stały kontakt, odwiedzał, wspierał i organizował cykliczne spotkania.

Oto wspomnienia Pana Antoniego Cybulskiego.


Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!