Jan Prochyra Jan Prochyra

Jan Prochyra.

20 maja 2015 roku w Warszawie zmarł aktor teatralny i filmowy, Jan Prochyra. Żył 66 lat.

Jan Prochyra urodził się 2 grudnia 1948 roku w Krakowie. W tym mieście, w 1974 roku, skończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Debiutował dwa lata wcześniej rolą Osipa w "Rewizorze" Mikołaja Gogola na scenie Teatru Ziemi Krakowskiej im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. W tarnowskim teatrze grał jeszcze m.in. w "Czarnej komedii", "Pułapce na myszy". potem występował na wielu scenach w Polsce: w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (1974 -77), Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie (1977 - 84 i 1990 - 97), Kwadrat w Warszawie (1997 - 98), Nowym w Warszawie (2001 - 02). Pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego teatrów: Współczesnego im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu (1984 - 88), im. Juliusza Słowackiego w Krakowie (1988 - 90), Nowego im. Morcinka w Zabrzu (1998 - 99). W latach 2003 - 2011 był dyrektorem artystycznym Teatru Rampa na Targówku w Warszawie.

Filmowym debiutem Jana Prochyry była niewielka rola w filmie "Milion za Laurę". Potem zagrał kilkadziesiąt mniejszych lub większych ról w filmach i serialach, takich, jak "Nad Niemnem", "Lata dwudzieste... lata trzydzieste", "Zezem", "Układ krążenia", "Wielka majówka", "Życie Kamila Kuranta", "Dom", "Korczak", "Panna z mokrą głową", "Cwał", "Kryminalni", "Stara baśń". Po raz ostatni na ekranie kinowym pojawił się jako kierownik Towarzystwa Krzewienia Kultury Żydowskiej w filmie "Obywatel" w reżyserii Jerzego Stuhra. Zagrał również wiele ról w Teatrze Telewizji i w dubbingu.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!