W Skopje w wieku 94 lat, zmarł pierwszy prezydent Republiki Macedonii - Kiro Gligorow.

Kiro Gligorow rządził Macedonią już w 1991 roku, kiedy jeszcze była ona republiką Jugosławii. Był on pierwszym prezydentem niepodległej Macedonii, a w 1994 wygrał wybory prezydenckie w kraju- informuje portal Lenta.ru.

Gligorow rządził krajem do 1999 roku. W 1995 roku w wyniku zamachu na jego życie, stracił oko. Kiro Gligorow urodził się w 1917 roku w mieście Sztip, studiował w Belgradzie. W okresie istnienia Jugosławii zajmował różne stanowiska w rządzie, był m.in. ministrem finansów i wicepremierem. Do jego zasług należy zaliczyć też fakt, iż Macedonia nie uczestniczyła w żadnej wojnie po rozpadzie Jugosławii.

Po przejściu na emeryturę w wieku 82 lat, Kiro Gligorow nadal uczestniczył w życiu politycznym i społecznym kraju. Co ciekawe, syn Gligorowa Wladimir, jest założycielem serbskiej Partii Demokratycznej, której lider - Boris Tadić, jest obecnie prezydentem Serbii.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!