Wojciech Jaruzelski Wojciech Jaruzelski

Wojciech Jaruzelski

W wieku 90 lat zmarł w Warszawie Wojciech Jaruzelski. Były pierwszy sekretarz PZPR, generał Ludowego Wojska Polskiego i twórca stanu wojennego, sądzony w procesie autorów stanu wojennego oraz masakry na Wybrzeżu w 1970 roku.

O śmierci generała Wojciecha Jaruzelskiego PAP poinformował były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jaruzelski był prezydentem w latach 1989-90, a wcześniej przywódcą PRL i I sekretarzem PZPR w latach 80. ubiegłego wieku, przewodniczącym Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego podczas stanu wojennego, który kosztował życie co najmniej kilkadziesiąt osób - podało TVN24.pl.

Od dwóch lat życie Jaruzelskiego toczyło się między domem a szpitalem. - Bardzo źle się czuję, dlatego prawie wcale nie wychodzę z domu. Jestem za słaby, żeby gdzieś pojechać czy aktywniej spędzać czas - mówił w połowie maja jednej z gazet. W rozmowie miał przyznać, że nie liczy już na wyzdrowienie - napisała gazeta.pl.

Na Jaruzelskim ciążyły oskarżenia o kierowanie zbrojnym związkiem przestępczym, który bezprawnie przygotowywał i wprowadził w Polsce 13 grudnia 1981 r. stan wojenny, oraz o kierowanie masakrą robotników na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku. Jaruzelski był prezydentem w latach 1989-1990. W czasie stanu wojennego władzę przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, na której czele stanął Jaruzelski. Zatrzymano działaczy opozycji i „Solidarności” – łącznie w stanie wojennym internowano 10 tys. osób. Spacyfikowano 40 ze 199 strajkujących w grudniu 1981 r. zakładów, najbrutalniej kopalnię „Wujek”, gdzie 16 grudnia od kul ZOMO zginęło dziewięciu górników. Procesy, w których na ławie oskarżonych postawiony został Jaruzelski, zostały zawieszone. Komunistyczny dyktator unikał sprawiedliwego procesu, zasłaniając się złym stanem zdrowia - skomentował Nasz Dziennik.W marcu 2011 u Wojciecha Jaruzelskiego zdiagnozowano nowotwór złośliwy, chłonniaka. Dwa tygodnie wcześniej trafił do szpitala z powodu infekcji układu oddechowego i wysokiej gorączki. Pod koniec marca został ponownie przyjęty do szpitala, gdzie przeszedł tygodniowy zabieg chemioterapii. Z powodu iż nowotwór w organizmie Jaruzelskiego bardzo szybko się rozwija, jego stan zdrowia bardzo się pogorszył, mocno go osłabiając, odbierając nadzieje na wyzdrowienie. Nowotwór w organizmie Jaruzelskiego bardzo szybko się rozwijał doprowadzając ostatecznie do śmierci generała - skomentowało se.pl

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!