Stanisław Barańczak z żoną Anną Stanisław Barańczak z żoną Anną

Stanisław Barańczak z żoną Anną. (© Mariusz Kubik (Wikipedia))

26 grudnia 2014 roku w Newtonville na przedmieściach Bostonu zmarł Stanisław Barańczak, pisarz, poeta i krytyk literacki, jeden z twórców "Nowej Fali", brat pisarki Małgorzaty Musierowicz. Miał 68 lat.

Stanisław Barańczak urodził się 13 listopada 1946 roku w Poznaniu. Tam ukończył I Liceum Ogólnokształcące, a następnie filologię polską na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Debiutował w 1968 roku tomem poezji "Korekta twarzy". W latach 1967–1971 był członkiem redakcji miesięcznika "Nurt". W latach 1967–1969 należał do PZPR. W 1973 uzyskał doktorat za rozprawę o twórczości Mirona Białoszewskiego. Był pracownikiem naukowym UAM, z którego w roku 1977 został usunięty za działalność w KOR.

Stanisław Barańczak był sygnatariuszem Listu 59 (1975 r.) oraz członkiem - założycielem Komitetu Obrony Robotników. Był też jednym z członków zespołu redakcyjnego "Zapisu". W lutym 1977 r. w sfingowanym procesie został skazany za przekupstwo na rok więzienia w zawieszeniu. Uczestniczył w głodówce w kościele św. Marcina w Warszawie, która była apelem o uwolnienie wszystkich ofiar wypadków czerwcowych i tych, którzy stanęli w ich obronie. Wykładał na Uniwersytecie Latającym w Poznaniu i Krakowie oraz podpisał deklarację założycielską Towarzystwa Kursów Naukowych (1978 r.).

W 1980 roku aktywnie działał w wielkopolskiej "Solidarności" i wrócił na Uniwersytet Adama Mickiewicza. Otrzymał ofertę pracy w Stanach i opuścił kraj. Od 1981 był wykładowcą na Uniwersytecie Harvarda w USA. W listopadzie 2006 roku Barańczak został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Był Honorowym Obywatelem Miasta Poznania i Doktorem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego i Jagiellońskiego. Cierpiał na chorobę Parkinsona.

Jego dziełem życia jest przetłumaczenie na język polski 20 dramatów Williama Szekspira; znane są także tomiki jego wierszy: "Jednym tchem", "Dziennik poranny", "Ja wiem, że to niesłuszne", "Atlantyda", "Widok z tego świata".

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!