Waldemar Dziki (1956 - 2016) Waldemar Dziki (1956 - 2016)

Waldemar Dziki (1956 - 2016). (© materiał prasowy)

W piątek, 16 września 2016 roku w Barcelonie zmarł reżyser i producent filmowy Waldemar Dziki. Miał 59 lat.

Waldemar Dziki urodził się w Zakopanem 28 września 1956 roku. W 1980 roku ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Trzy lata później debiutował filmem fabularnym "Kartka z podróży", do którego napisał również scenariusz i w którym główne role zagrali m.in. Maja Komorowska i Halina Mikołajska. Autorskim filmem Dzikiego był też kolejny jego obraz, "Cudowne dziecko" (1986 r.). Otrzymał za niego wiele nagród, m.in. za reżyserię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Grand Prix w Belgradzie i Teheranie oraz nagrodę jury dziecięcego MFF w Moskwie.

Waldemar Dziki wyreżyserował takie filmy i seriale, jak: "Pierwszy milion", "Bank nie z tej ziemi", "Próby domowe", wyprodukował "Ajlawju", "W pustyni i w puszczy", "Pitbull". Współpracował też z TVP, dla której wyreżyserował spektakle "Dwoje na huśtawce" z Romanem Wilhelmim i Darią Trafankowską (swoją pierwszą żoną, z którą miał syna Wita; drugą żoną Dzikiego była Małgorzata Foremniak) i "Nadludzka medycyna". Przez jakiś czas związany był zawodowo z Polsatem. Od 2007 roku Dziki był dyrektorem ukraińskiej stacji TRK - Ukraina. Od wielu lat zmagał się z ciężką chorobą, leczył się m.in. w Hiszpanii, gdzie zmarł niecałe dwa tygodnie przed swoimi 60. urodzinami.

Kultura

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!