Wojciech Młynarski w Busku - Zdroju (2012 rok) Wojciech Młynarski w Busku - Zdroju (2012 rok)

Wojciech Młynarski w Busku - Zdroju (2012 rok). (© Krzysztof Krzak)

15 marca 2017 roku o godzinie 20.40 w wieku 76 lat zmarł w Warszawie po długiej chorobie Wojciech Młynarski, autor tekstów piosenek, librett, sztuk teatralnych, poeta i satyryk.

Wojciech Młynarski urodził się 26 marca 1941 roku w Warszawie. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Tomasza Zana w Pruszkowie i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim (1963 r.). Debiutował na początku lat 60. w kabarecie i teatrze w klubie studenckim Hybrydy. W 1963 roku zaprezentował się również na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu jako autor tekstu piosenki "Ludzie to kupią" wykonywanej przez Janinę Ostalę.

Od połowy lat 60. współpracował z kabaretami "Dudek", "Owca" i "Dreszczowiec". to wtedy powstały takie jego utwory, jak: W "W Polskę idziemy", "Po prostu wyjedź w Bieszczady", "W co się bawić". Pracował również w telewizyjnej redakcji rozrywki. Stworzył wówczas cykl "Porady sercowe", z którego pochodzi jego piosenka "Niedziela na Głównym".

W latach 70. zaczął pisać większe formy, zwłaszcza libretta operowe i musicalowe: "Henryk VI na łowach", "Cień, Awantura w Recco". Jest autorem przekładów piosenek z musicali: "Kabaret", "Jesus Christ Superstar" i "Chicago". Na scenie Teatru Ateneum w Warszawie realizował również programy autorskie poświęcone wybitnym artystom i twórcom, m.in.: Brelowi, Hemarowi, Ordonównie oraz Wysockiemu.

Do najbardziej znanych piosenek autorstwa Wojciecha Młynarskiego są: "Jesteśmy na wczasach", "Z kim tak ci będzie źle jak ze mną", "Róbmy swoje", "Jeszcze w zielone gramy", "Nie ma jak u mamy", "Lubię wracać tam gdzie byłem", "Och, życie, kocham cię nad życie", "Po co babcię denerwować", "Absolutnie", "Jeszcze się tam żagiel bieli". W styczniu bieżącego roku ukazał się zbiór jego wierszy i piosenek "Od oddechu do oddechu".

O śmierci Artysty poinformowała na portalu społecznościowych jego córka Paulina Młynarska, prosząc w imieniu swoim i rodzeństwa (Agaty i Jana) media o danie Rodzinie czasu na przeżycie tego w pokoju.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!