Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarła Maria Sienkiewicz, aktorka, wnuczka Henryka Sienkiewicza

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Maria Sienkiewicz
Maria Sienkiewicz Zdjęcie przekazane przez Muzeum Sienkiewicza w Oblęgorku
30 grudnia, w wieku 81 lat, zmarła Maria Sienkiewicz – najmłodsza wnuczka Henryka Sienkiewicza, córka jego syna Henryka Józefa i Zuzanny z Cieleckich.

Maria Sienkiewicz była aktorką teatralną. Przez wiele lat prezentowała w całym kraju i poza jego granicami swój monodram „Mój dziad Henryk”. Powstał on – jak zaświadcza Barbara Wachowicz, autorka opowieści o rodzinie Henryka Sienkiewicza –w zakopiańskim domu Dembowskich, zwanym „Chatą”, a potem z Marią „objechał pół świata od Australii po Francję”. Premiera miała miejsce 14 kwietnia 1980 r. w poznańskim Muzeum Sienkiewicza. Wśród widzów wywoływał zawsze żywy oddźwięk, po występach pisano: „Powiało prawdziwą Polską…”. Śladem jej aktorskiej drogi są księgi pamiątkowe z lat 1980-1999, zawierające zapis wrażeń odbiorców monodramu.

Często uczestniczyła w spotkaniach z młodzieżą, w uroczystościach nadania placówkom jego imienia, odwiedzała szkoły, których patronem był jej dziadek. Była honorowym gościem obchodów rocznicowych i okolicznościowych, jak podczas odsłonięcia pomnika Henryka Sienkiewicza w Vevey w Szwajcarii. Podczas spotkań wnuczka pisarza opowiadała m.in. o dzieciństwie i licznych podróżach sławnego dziadka oraz pierwszym jego małżeństwie z jej babką, Marią Szetkiewicz, a także o niełatwych kolejach losu swej rodziny.

Sama aktorka, wspominając swoje dzieciństwo, wskazywała początki swej drogi życiowej: „Zasłyszawszy pierwsze o Dziadzie mym legendy i opowieści, skojarzyłam go sobie w czteroletnim sercu – z onymż husarzem-strażnikiem [zwieńczającym budowlę pałacyku w Oblęgorku, obecnie Muzeum Henryka Sienkiewicza-przyp. A.A.-Ś.] i zaraz pochwaliłam się niani – Czy wiesz, że mój dziadek był wielki wodzem rycerzy?”.

Urodziła się w 1930 r. Jej dom rodzinny mieścił się w Oblęgorku, w dworku, jaki Henryk Sienkiewicz otrzymał od narodu na jubileusz pracy literackiej w 1900 r. Ostatnie lata życia upłynęły w Domu Aktora w Skolimowie, w dzielnicy Konstancina-Jeziorny.

Barbara Wachowicz w swej monografii „Dom Sienkiewicza” zapisała o Marii, zwanej zdrobniale Marą: „urzekająco serdeczna w kontaktach, prawdziwie „odludna”, jakby rzekł Wańkowicz”. Autorka przywołuje zdanie krytyków: „bezpośredniość i prostota, urok, wdzięk smukłej sylwetki pięknej kobiety o sienkiewiczowskich rysach”.

Pogrzeb Marii Sienkiewicz odbędzie się w kościele parafialnym w Chełmcach koło Oblęgorka, gdzie na miejscowym cmentarzu znajduje się grobowiec rodzinny.

Wszystkie cytaty pochodzą z książki Barbary Wachowicz "Dom Sienkiewicza", Warszawa 2000

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto