Czy Kim Dzong Il chce pozbyć się władzy? Czy Kim Dzong Il chce pozbyć się władzy?

Czy Kim Dzong Il chce pozbyć się władzy? (© Alexandermacpherson, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:North_korean_leader.jpg)

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Il niespodziewanie pojawił się wczoraj na sesji północnokoreańskiego parlamentu, w czasie której zmienił premiera i mianował swojego szwagra bezpośrednim zastępcą.

Południowokoreańska agencja prasowa "Yonhap News", powołując się na oficjalne media północnokoreańskie, poinformowała dziś o niespodziewanym pojawieniu się przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Ila na wczorajszej sesji Najwyższego Zgromadzenia Narodowego.

Kim Dzong Il wyznaczył swojego szwagra Jang Song-thika na wiceprzewodniczącego Narodowej Komisji Obrony, która jest najwyższym państwowym organem i której przewodniczy sam Kim Dzong Il. Odwołany też został dotychczasowy premier Korei Północnej Kim Yong-il, a nowym szefem rządu został inny wysoki przedstawiciel komunistycznej partii Choe Yong-rim.

Agencja sugeruje, że północnokoreański przywódca Kim Dzong Il, wprowadzając zmiany w najwyższych władzach, chce przygotować grunt pod przekazanie sterów państwa jednemu ze swoich synów. Agencja wskazuje przy tym na jego trzeciego syna Jong-una.

Kim Dzong Il, ostatnimi czasy, nie pojawia się publicznie zbyt często. Po raz ostatni można go było zobaczyć 9 kwietnia 2010 roku, również podczas sesji Najwyższego Zgromadzenia Narodowego. Powodem częstej absencji północnokoreańskiego przywódcy jest najprawdopodobniej jego stan zdrowia i jak podkreśla koreańska agencja - ostatnie zmiany mogą wskazywać na jego pogorszenie się, a co za tym idzie Kim Dzong Il - chcąc nie chcąc - będzie musiał rozważyć oddanie władzy.

Źródło: yonhapnews.co.kr

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!