Ludzie coraz częściej umierają na nowotwory. Głównie dlatego, że rozpoznajemy je zbyt późno. Istnieją jednak objawy zapowiadające raka. To charakterystyczne zmiany na naszej skórze. Warto dokładniej przeglądać się w lustrze.

Mogą wystąpić zapalenia skórno-mięśniowe, odczuwalne, gdy z trudem pokonujemy schody. Zauważymy przy tym zmiany na skórze w postaci fioletowego rumienia przy oczodołach, takie "okulary". Taki rumień może pojawić się w okolicy szyi - "szal". Także nad drobnymi stawami, np. nad palcami rąk. Najczęściej towarzyszy on nowotworom płuc, żołądka i jajnika. A więc - fioletowe plamy!

Zwróćmy też uwagę na obrzękowe plamy czerwone, które pojawiają sie na tułowiu, kończynach i twarzy. Zmiany te wyglądają jak słoje drzewa i rozszerzają się o 1 cm na dobę. Towarzyszy im wysoka gorączka. Mogą zapowiadać nowotwory płuc, jelit, gruczołu piersiowego i przełyku. Czerwone plamy!

Gdy następuje na naszej skórze nagły wysiew dużej liczby łojotokowych brodawek lub powiększenie już istniejących z objawami silnego swędzenia na tułowiu, twarzy i grzbietach rąk, może to poprzedzać nowotwory układu pokarmowego: trzustki, żołądka i wątroby. Brodawki!

Gdy zauważamy ciemne zrogowacenia umiejscowione w fałdach skórnych pod pachami, w okolicy pachwin, w dołach łokciowych i podkolanowych, które są szorstkie w dotyku i towarzyszy im świąd, mogą one sygnalizować obecność nowotworów przewodu pokarmowego. Szczególnie u osób otyłych i chorych na cukrzycę. Zrogowacenia!

Gdy pojawia się zakrzepowe zapalenie żył, które uwidacznia się obrzękiem i zaczerwienieniem skóry, a poprzez dotyk wyczuwamy jakby żylaki, może nam grozić rak trzustki.

Gdy się pojawią płaskie, barwnikowe plamy soczewicowate w dużych ilościach w błonie śluzowej jamy ustnej i na skórze otaczającej usta może to być związane z nowotworami jelita, gruczołu piersiowego i płuc.

Oglądając w lustrze swoją twarz, zwróćmy także uwagę na sporą ilość łuszczących się brodawkowatych grudek. Zwłaszcza na nosie i błonach śluzowych. Również na kończynach. Często towarzyszą one nowotworom tarczycy, płuc, piersi i przewodu pokarmowego.

Objawy skórne dotyczą także zmian kostnych w obrębie czaszki i licznych kostniaków w skórze. Występują one często z cystami naskórkowymi
i zmianami ocznymi. Ten genetycznie dziedziczony zespół objawów towarzyszy polipom i nowotworom jelita grubego.

Dlatego warto przyglądać się swojej skórze, zwłaszcza po kąpieli. Bo jak powiadają przezorni: "Strzeżonego Pan Bóg strzeże". Do roboty!

Znajdź nas na Google+

Styl życia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!