30 lipca br. prezydent RP podpisał ustawę o ochronie znaku Polski Walczącej. Uroczyste złożenie podpisu odbyło się w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego, podczas spotkania z powstańcami z okazji 70. rocznicy wybuchu walk.

Dzisiejsze wydarzenie kończy ponad roczną drogę prawną ustawy, która wejdzie w życie zwykłym trybem, czyli za 14 dni. Projekt autorstwa parlamentarzystów PO, podczas głosowania 10 czerwca, uzyskał poparcie prawie całego Sejmu. Spośród 434 obecnych posłów, przeciw zagłosował tylko Przemysław Wipler z KNP, natomiast od głosu wstrzymał się inny, nowy poseł tej partii - Jarosław Tomasz Jagiełło. Senat wstrzymał się od wnoszenia poprawek.

W ustawie, obok formalnego opisu wyglądu nowego, chronionego znaku i stwierdzenia faktu jego ochrony, znalazła się także informacja, mówiąca, że jest on "symbolem walki polskiego narodu z niemieckim agresorem i okupantem podczas II wojny światowej". Ustawa, za "publiczne znieważanie Znak Polski Walczącej", nakłada karę grzywny, a "otaczanie Znaku Polski Walczącej czcią i szacunkiem", uznaje za "prawo i obowiązek każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej".

Podczas uroczystości prezydent wręczył także ordery i odznaczenia uczestnikom Powstania Warszawskiego, oraz osobom zasłużonym w upamiętnianiu tego wydarzenia, w tym twórcom i pracownikom Muzeum Powstania Warszawskiego. Pełna lista odznaczonych, dostępna na oficjalnej stronie prezydenta RP - Prezydent.pl

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!