http://commons http://commons

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Neofelis_nebulosa_face.jpg

Pantera mglista to gatunek, który miał już dawno nie istnieć. Ale natura sprawiła figla naukowcom - matkę i jej dwa młode zauważono w południowo-wschodnim Bangladeszu.

Tubylcy zauważyli jak wcześniej złapaną małpą zajada się matka-pantera i jej dwójka młodych. Udało im się tylko złapać 3-miesięczne młode, pozostała dwójka uciekła w dżunglę. Tubylcy chcieli sprzedać młode tygrysiątko, ale wieść o złapanym okazie szybko dotarła do odpowiednich służb. Oni przekonali miejscowych aby wypuścili młode na wolność. - Jesteśmy bardzo zadowoleni. Przez wiele lat myśleliśmy, że ten gatunek już dawno wyginął - powiedział dla "The Independent" profesor Anwarul Islam, szef wydziału dzikiej przyrody Uniwersytetu w Bangladeszu.

Pantera mglista jest gatunkiem żyjącym na terenie Półwyspu Indochińskiego, Nepalu, Bangladeszu czy Tajwanu. Żyje w koronach górskich lasów do wysokości 2500 m n.p.m. Jej pożywieniem są małpy i ptaki. Jest aktywna zarówno w dzień, jak i w nocy. Ciekawostką jest to, że 95 proc. swojego życia spędza na drzewach.

Wg raportów Międzynarodowego Związku Ochrony Przyrody, na całym świecie nie ma nawet 100 tys. osobników tego gatunku. Ale nie ma dokładnych informacji na temat, ponieważ ostatnia obserwacja pantery mglistej miała miejsce w 1992 r. Problemem jest również to, że zwierzę jest bardzo trudne do hodowli w niewoli np. w Zoo. Ostatnio w ogrodzie zoologicznym w Nahsville urodziły się trzy małe pantery. Jednak to zdecydowanie za mało, ponieważ dla naukowców najważniejsze są okazy żyjące na wolności, w dżungli. Odkrycie z Bangladeszu pozwala patrzeć z nadzieją na świat dzikich zwierząt zagrożonych wymarciem.Źródła:
"The Independent"
Wikipedia

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!