Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znam swoją grupę krwi

Redakcja
Jednym z miarodajnych dokumentów poświadczających naszą grupę krwi jest książeczka honorowego dawcy krwi
Jednym z miarodajnych dokumentów poświadczających naszą grupę krwi jest książeczka honorowego dawcy krwi Piotr A. Jeleń
Dzięki badaniom przeprowadzonym przed urodzeniem się córki, mającym wykluczyć konflikt serologiczny. Działo się to w czasach, gdy służba zdrowia była dostępna dla każdego obywatela, a wpis z grupą krwi pozostawał w dowodzie osobistym.

Po uzyskaniu wyników badań do dowodu osobistego (starego wzoru, kartkowego) został przybity stempel stacji krwiodawstwa z grupą krwi, potwierdzoną przez uprawnionego do tego typu badań pracownika. Rzecz niezwykle ważna, którą się zaniechało, po latach cyfryzacji i komputeryzacji jednostek administracji państwowej. Nie można się doczekać (wymusić na ustawodawcach), by w aktualnych dokumentach tożsamości tak podstawowa wzmianka, jak grupa krwi, znalazła się w dowodzie osobistym bądź prawie jazdy.

Chociaż powikłania powstające z różnicy między grupami krwi rodziców dziecka powstają wyjątkowo rzadko, to nie należy zaniedbywać badań na grupę krwi. Grupa krwi to zestaw antygenów, z których najważniejsze to A, B oraz AB.
Podczas, gdy nie występuje u nas żaden z tych antygenów, mamy grupę 0. Duża część ludzi ma w swej krwi także antygen Rh. Wówczas taką krew oznacza się jako "Rh+", natomiast osobom nie posiadającym tego antygenu, czynnik oznaczany jest "Rh-".
Konflikt serologiczny występuje wtedy, gdy matka ma "Rh-", ojciec "Rh+", a dziecko po ojcu odziedziczy czynnik "Rh+".
To jedna z przyczyn dla której nasza podstawowa świadomość o grupie krwi jest sprawą niesłychanie ważną.

Co na temat dokumentów z adnotacjami grup krwi, mają do powiedzenia najbardziej kompetentne osoby?

W rozmowie telefonicznej z pracownikami Rejonowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, w nurtującym nas temacie, takie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Wiadomości24.pl - Jakie dokumenty w kraju są honorowane przy określaniu naszej grupy krwi?

RCKiK Katowice - Są to dwa dokumenty, które wydają Rejonowe Stacje Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa: książeczka honorowego dawcy krwi oraz tzw. krewkarta, plastikowy dokument formatu dowodu osobistego.

- Oznacza to, że breloczki, wisiorki nie są honorowane

- Wszelkiego rodzaju gadżety, jak wisiorki, breloczki, opaski z grupami krwi, nie są miarodajnymi czynnikami dla służb ratownictwa medycznego przy określaniu grupy krwi osoby ratowanej.

- Jakie korzyści daje nam krewkarta?

Jest to dokument w głównej mierze pozwalający ustalić ratownikom medycznym grupę krwi ofiar wypadków. Jest także obok legitymacji honorowego dawcy krwi, dokumentem na podstawie którego można dokonać transfuzji krwi z pominięciem czasochłonnego laboratoryjnego ustalania grupy krwi.

- Jakie należy spełnić kryteria, by dysponować krewkartą?

- Krewkartę można uzyskać na dwa sposoby: odpłatnie i nieodpłatnie. Nieodpłatnie dokument mogą uzyskać honorowi dawcy krwi, którzy oddali w przypadku kobiet 6 litrów krwi i mężczyźni, którzy oddali 12 litrów w ciągu swojego honorowego krwiodawstwa. Ponadto nieodpłatnie taką kartę mogą otrzymać dawcy, którzy w ostatnich 12 miesiącach oddali - 2 litry krwi kobiety i 3 litry, mężczyźni.
Nie oznacza to, że krewkarta jest dostępna tylko dla honorowych dawców krwi. Mogą ją także otrzymać za odpłatnością wszyscy chętni, chcący dysponować stosownym dokumentem potwierdzającym grupę krwi.

- Zatem, gdzie powinniśmy się udać?

- Upoważnionymi jednostkami do wydawania krewkarty są Rejonowe Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wraz ze swoimi oddziałami terenowymi. W przypadku katowickiego centrum i jego oddziałów koszt dokumentu wynosi 88 złotych.

Dla osób, które nie oddają krwi, badanie na oznaczenie grupy krwi, to bezbolesna procedura pobrania niewielkiej jej ilości. Natomiast komfort psychiczny na wypadek niespodziewanego przetoczenia krwi jest niewspółmiernie duży.
Tak więc bądźmy świadomi naszej grupy krwi i poświęćmy odrobinę czasu i kilkudziesięciu złotych, bo naprawdę warto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto