Satelita Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) zrobił wspaniałe zdjęcia Ziemi i Księżyca z odległości 1,6 mln kilometrów od naszego globu. Na fotografiach zobaczyć możemy niewidoczną z Ziemi część Księżyca, nazywaną "ciemną stroną".

Seria zdjęć wykonanych przez DSCOVR pokazuje w pełni oświetloną "ciemną stronę księżyca". Fotografie zrobione z ostały z odległości 1,6 mln kilometrów.

Ludzkość zobaczyła po raz pierwszy niewidoczną stronę naszego naturalnego satelity w 1959 r. Stało się to za sprawą radzieckiej sondy Luna 3. Wcześniej wierzono, że jest ona zawsze ciemna.

Z Ziemi widzimy zawsze tę samą stronę Księżyca. Wynika to z tempa obrotu satelity wokół własnej osi i ruchu po orbicie. Księżyc potrzebuje nieco ponad 27 dni na pełny obrót wokół osi oraz wokół Ziemi. Zjawisko to nazywane jest rotacją synchroniczną.

Czytaj także: Noc Perseidów 2015. Zobacz spadające "gwiazdy" w nocy z 12 na 13 sierpnia


Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!