Zorza polarna to jeden z najpiękniejszych cudów natury. Zdarza się, że można ją zobaczyć w szerokościach geograficznych dalekich od bieguna. Film "Na krawędzi słonecznej burzy" pokazuje to zjawisko w wyjątkowo poetycki sposób.

"Zanim osiedliłem się w Dani, podobnie jak większość Duńczyków, nie miałem pojęcia, że ​​mogę być świadkiem zorzy polarnej" - twierdzi twórca filmu "Na krawędzi słonecznej burzy". Tytuł filmu nie jest oczywiście przypadkowy, bo zorza polarna znana też jako aurora borealis jest zjawiskiem ściśle związanym z aktywnością Słońca.

Na co dzień można ją zobaczyć przede wszystkim w okolicach koło podbiegunowego. Rzadziej jest widoczna w bardziej umiarkowanych szerokościach geograficznych. Jak powstaje zorza? Widać ją wtedy, gdy wysokoenergetyczne cząstki pochodzące ze Słońca spotykają się z ziemskim polem magnetycznym.

Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!