Fotografia ilustracyjna Fotografia ilustracyjna

Fotografia ilustracyjna (© Alina Zienowicz, CC 3.0)

We wtorek, 17 stycznia Związek Nauczycielstwa Polskiego ogłosił "Pakt dla Edukacji". Dokument zawiera ponad 50 rekomendacji dotyczących poprawy stanu oświaty w naszym kraju. Zgłoszone przez ZNP pomysły trafią m.in. do: prezydenta, premiera, parlamentu i ministerstwa.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa przedstawiony przez ZNP dokument wyróżnia cztery główne obszary polskiej oświaty, które wymagają naprawy. Problemy te dotyczą: prowadzenia szkół i placówek oświatowych, uczniów i wychowanków, pracowników oświaty oraz systemu szkolnictwa wyższego i nauki.

Na 45 stronach "Paktu dla Edukacji" znalazły się propozycje zmian przygotowane przez środowiska akademickie i oświatowe. ZNP określa ten dokument jako strategiczny dla rozwoju polskiej oświaty. Proponowane zmiany związane są przede wszystkim z likwidowaniem szkół, o czym w ostatnim czasie słyszymy bardzo często. Związek uważa, że nadal powinno obowiązywać prawo, które ogranicza możliwość przekazywania placówek oświatowych w ręce np. fundacji czy stowarzyszeń. Ponadto, zdaniem członków ZNP, powinien zostać przywrócony obowiązek uzyskania przez samorządowy zgody na likwidację szkół. A zgodę taką miałoby wydawać Kuratorium Oświaty.

Dokument porusza także kwestie finansowe. ZNP chce zwiększenia nakładów na oświatę w przeliczeniu na jednego ucznia. Ponadto wychowanie przedszkolne ma zostać objęte subwencją. Stworzony ma zostać także specjalny fundusz na budowę i modernizacją przedszkoli. Związek domaga się także poprawy systemu kształcenia nauczycieli oraz zmian w Karcie Nauczyciela. Zmiany mają dotyczyć m.in.: zatrudniania i zwalniania pracowników oświaty oraz ich wynagrodzeń.

"Pakt dla Edukacji" trafi do prezydenta, premiera, ministerstw, klubów parlamentarnych oraz do sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Z proponowanymi zmianami zapoznać się można na stronie ZNP

Portfel

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!