28 września o zachodzie słońca rozpocznie się Rosz Ha-Szana, czyli Nowy Rok 5772. Tego dnia dmie się w róg barani szofar, symbolizujący trąbę, która zabrzmi w Dniu Sądu. Okres pokuty kończy Jom Kippur, czyli Dzień Pojednania.

Żydowski Nowy Rok (Rosz Ha-Szana) jest obchodzony przez dwa dni. Święto to jest zarówno rocznicą stworzenia świata, jak i dniem odnowienia więzi z Bogiem i dniem zapisu. W tym czasie niebiański trybunał osądza czyny człowieka i decyduje o tym, co ma go spotkać podczas nadchodzącego roku. Jednak każdy może poprawić swój los. Jeżeli w okresie zwanym Dziesięcioma Dniami Pokuty, od Rosz Ha-Szana do postu Jom Kipur, człowiek przeprosi Boga i ludzi, którym zawinił, może mieć nadzieję, że zostanie zapieczętowany na dobry rok.

Podczas święta nie wolno wykonywać codziennych prac. Rosz Ha-Szana jest spędzany głównie w synagodze. Odczytywane są wówczas fragmenty Tory, przypominające o narodzinach Izaaka: "Pan przemówił do Mojżesza: Ogłoś to synom Izraela: w pierwszym dniu siódmego miesiąca obchodzili uroczysty szabat: trąbienie w róg i uroczyste zgromadzenie " (3 Mojż. 23:23-25).

Głos rogu ma trzy najważniejsze znaczenia: ogłasza ukoronowanie Boga jako Króla Wszechświata, budzi żal za grzechy i chęć powrotu do Boga.

W noworoczne popołudnie Żydzi idą nad rzekę lub jezioro i z kieszeni wyrzucają do wody okruchy chleba. W ten sposób symbolicznie oczyszczają się z grzechów.

W Nowy Rok na stołach w domach żydowskich zobaczymy potrawy mające symboliczne znaczenie. I tak jabłka i miód wyrażają życzenie słodkiego, dobrego roku. Życzenie obfitości symbolizuje: ryba, granat, dynia lub marchewka. Natomiast głowa ryby lub barana wyraża chęć, aby w nowym roku zawsze być na przedzie, a nigdy z tyłu. Natomiast okrągłe challot (chałki) symbolizują zrównoważone, harmonijne życie w nowym roku, a te w kształcie ptaków są symbolem modlitwy lecącej w niebo jak na ptasich skrzydłach.

SZANA TOWA!Harmonogram obchodów Rosz Haszana 5772 w Warszawie znajdziemy na stronie www.jewish.org.pl

Autorzy Wiadomości24.pl polecają na Facebooku:

Polacy w Wielkiej Brytanii: Tu żyje się zwyczajnie łatwiej
Death metal zamiast disco polo. Nietypowy spot kandydata SLD
Sondaż: PiS tuż za PO, Palikot dogania SLD. PSL poza Sejmem
Przełomowe odkrycie w CERN otwiera możliwość podróży w czasie?
Rostowski w Parlamencie Europejskim straszy wojną. Bankierzy uciekają do Stanów?
PiS broni Starucha. Agent Tomek i Beata Kempa ręczą za kibola Legii


Cywilizacja

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!