Do niecodziennego zdarzenia doszło w Klubie Ronina. Zagłuszono tam bowiem katolickiego publicystę, Tomasza Terlikowskiego, który według publiczności zbyt pozytywnie wypowiedział się na temat Żydów.

W internecie można obejrzeć video ze spotkania w Klubie Ronina na temat stosunków polsko- żydowskich("Polacy, Żydzi, Izrael"). Pomysłodawcą tej debaty był Grzegorz Braun, reżyser znany z radykalnych poglądów (ostatnio głośno było o nim było głośno kiedy stwierdził, iż dla dobra Polski trzeba rozstrzelać dziennikarzy "Gazety Wyborczej" oraz TVN)

Braun przedstawił argumenty stosowanie powszechnie przez pewną część prawicy, do której zalicza się choćby Stanisław Michalkiewicz. Wynika z nich, że Polska jest w stanie wojny z Izraelem. Na potwierdzenie swojej tezy Braun wymienił kilka wydarzeń historycznych i nazwał je przemilczanymi dowodząc, iż istnieje wielki spisek wybielania Żydów przez polskie elity. Na szczęście na sali był historyk dr Piotr Gontarczyk, który powiedział, że Braun skopiował tezy z publicystyki endecko- katolickiej. Stwierdził również, ze Braun reprezentuje manicheizm i niesprawiedliwie wrzuca wszystkich Żydów do jednego worka- wrogów Polski. Gontarczyk wykazał, że Braun manipuluje w swojej wypowiedzi przytaczając przemilczane według niego wydarzenia. Gontarczyk tutaj przypomniał, że Żydzi chcieli wstąpić do polskiego wojska, aby wziąć udział w wojnie polsko- bolszewickiej z 1920 roku, na co Polacy im nie pozwolili.

Najciekawiej jednak zrobiło się kiedy zabrał głos kiedy Tomasz Terlikowski. Przypomniał on, że Stary Testament jest Świętą Księgą dla chrześcijan. Kiedy stwierdził, że wynika z niej, że Żydzi są narodem wybranym ("My jesteśmy dziczką wszczepioną w winnicę Izraela. Jesteśmy nowym Izraelem") na sali pojawiły się okrzyki niezadowolenia. Z czasem Terlikowski został zagłuszony. Na chwilę musiał przerwać swój wywód.

Pokrótce znowu zaczął mówić i upomniał zgromadzoną tam publikę: "Złoszczę się kiedy polska lewica mówi o antysemityzmie polskiej prawicy. Ale niestety to co się tutaj wydarzyło pokazuje, że oni mają rację!(...) Państwo nie pozwalacie dojść do głosu ludziom, którzy mają inne poglądy; jeżeli Grzegorz Braun powiedział, że judaizm jest religią plemienną to jest to na temat, a kiedy ja powiedziałem o źródłach judaizmu, to to już nie jest na temat. To jest właśnie klasyczny dialog; kiedy mówimy źle o Żydach to jest super, fantastycznie- to jest wtedy debata. Kiedy jednak mówimy dobrze o Żydach, to jest skandal, bo jesteśmy antypolscy"- powiedział ostro. Sala zareagowała kolejnymi krzykami, ale po interwencji moderatora spotkania na jakiś czas uspokoiła się.

Później jednak znowu zrobiło się gorąco, gdyż Terlikowski zaczął mówić o rywalizacji chrześcijaństwa oraz judaizmu. Stwierdził, że obydwie strony mają w tym aspekcie grzechy na sumieniu; Terlikowski przypomniał, że w przeszłości Żydzi zostali wypędzeni przez hiszpańskich chrześcijan."Macie państwo egzemplarz, macie państwo ilustrację"- przerwał Grzegorz Braun sugerując, iż Terlikowski bierze udział, w antypolskiej nagonce.

W odpowiedzi Terlikowski przypomniał Braunowi, że Sobór Watykański II mówi o szczególnej relacji chrześcijaństwa z judaizmem. Terlikowski powiedział, że woli się kierować w stosunku do Żydów, tym co mówi Kościół, niż przy całym szacunku to co głosi Grzegorz Braun.

Wydarzenia

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!