MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz wziąć ślub? Musisz czekać! Odległe terminy ślubów cywilnych w Poznaniu

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Ile trzeba czekać na ślub cywilny w Poznaniu?
Ile trzeba czekać na ślub cywilny w Poznaniu? pexels
Najbliższe terminy ślubów cywilnych w Poznaniu są już zarezerwowane, a na kolejne dostępne można liczyć dopiero jesienią. Ile trzeba czekać na termin ślubu cywilnego w Poznaniu? Ile par rocznie bierze ślub w stolicy Wielkopolski i gdzie można zorganizować tę uroczystość? Zapytaliśmy o to Urząd Stanu Cywilnego w Poznaniu.

Jedna z czytelniczek poinformowała nas, że interesując się zorganizowaniem ślubu cywilnego usłyszała, że najbliższy wolny termin wypadnie w listopadzie. Okazuje się zatem, że kolejki są spore. Sprawdziliśmy tę informację i zwróciliśmy się z pytaniem do Urzędu Stanu Cywilnego w Poznaniu.

W Urzędzie Stanu Cywilnego w Poznaniu na ślub cywilny czeka się około 5 miesięcy. Na wszystkie terminy obejmujące najbliższe miesiące mamy już rezerwacje - informuje nas Krzysztof Konarski, zastępca kierownika USC w Poznaniu.

Jak podaje nam Krzysztof Konarski, w Poznaniu w 2023 roku zawarto 1067 ślubów cywilnych, w tym ponad 130 ślubów poza urzędem i 465 ślubów konkordatowych. Zainteresowania ślubami cywilnymi nie brakuje jednak o żadnej porze roku, jednak jak łatwo się domyślić to właśnie miesiące letnie są najbardziej pożądane do zorganizowania uroczystości.

Najczęściej śluby cywilne odbywają się w urzędzie, praktycznie w każdy piątek i sobotę. Najbardziej popularne miesiące to czerwiec i sierpień, niemniej jednak pozostałe miesiące cieszą się bardzo dużą popularnością. To wzmożone zainteresowanie ślubami cywilnymi obserwujemy mniej więcej od dwóch lat - podaje Krzysztof Konarski.

Choć, jak informuje urzędnik, większość ślubów cywilnych organizowana jest w Urzędzie Stanu Cywilnego, to jest możliwość, aby uroczystość odbyła się w innym miejscu.

Śluby poza urzędem także cieszą się dużym zainteresowaniem narzeczonych, najwięcej ich zawieranych jest w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu. Ta popularność ślubów poza urzędem z każdym kolejnym rokiem wzrasta, ze względu chociażby na możliwość zorganizowania ceremonii i wesela w jednym miejscu, bez konieczności przemieszczania się z urzędu na miejsce imprezy. Miejsce zawarcia małżeństwa w plenerze (czyli poza urzędem) musi, zgodnie z przepisami, zapewniać zachowanie uroczystej formy jego zawarcia oraz bezpieczeństwo osób obecnych przy składaniu oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński - informuje Konarski.

Co istotne, koszt ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego jest niższy niż w innym miejscu.

Opłata za ślub cywilny wynosi 84 zł i jest to opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa. Narzeczeni zamierzający zawrzeć małżeństwo poza urzędem w miejscu przez nich wskazanym, wnoszą również opłatę dodatkową w wysokości 1000 zł (oprócz wyżej wymienionej opłaty skarbowej) - podaje nam Konarski.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Chcesz wziąć ślub? Musisz czekać! Odległe terminy ślubów cywilnych w Poznaniu - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto