MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Kosmosu w Jaśle. Generator Nauki GEN zaprasza na Górkę Gorajowicką

OPRAC.:
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Generator Nauki GEN w Jaśle zaprasza na Dzień Kosmosu
Generator Nauki GEN w Jaśle zaprasza na Dzień Kosmosu Bogdan Hućko
Obchody Światowego Dnia Kosmosu organizuje Generator Nauki GEN w Jaśle. Odbędą się w poniedziałek i wtorek (20 i 21 maja) w GEN-ie oraz na Górce Gorajowickiej.

W poniedziałek (20 maja) na Górce Gorajowickiej GEN z Kosmiczną Akademią będzie prowadzić obserwacje nieba. Dzięki wykorzystaniu teleskopu elektronicznego Seestar S-50 będzie można zobaczyć słońce, księżyc, mgławice oraz przelot ISS (Międzynarodowej Stacji Kosmicznej).

- To jednak nie wszystko, co w poniedziałkowy wieczór czekać będzie na wszystkich fanów kosmosu. Koniecznie zabierzcie z sobą swoje smartfony. Podłączone do teleskopu za pomocą specjalnej aplikacji pozwolą Wam one na zrobienie jedynej w swoim rodzaju astrofotki

– zachęca Macin Dziedzic z Generatora Nauki GEN w Jaśle.

Spotkanie odbędzie się przy pomniku Chrystusa Króla w godzinach 20.00 - 23.00.

- W poniedziałkowy wieczór będzie mogli dowiedzieć się o tym, jak zacząć własne obserwacje gwieździstego nieba w Jaśle i w okolicy. W #WirtualnymPlanetarium znajdziecie zestawy gogli VR z dostępem do 10 fascynujących aplikacji wśród których znajdziecie między innymi materiały dotyczące: misji Apollo 11, tego jak powstał Układ Społeczny, czym jest wszechświat i czarne dziury, czy też historię ziemi i dinozaurów

– wylicza Marcin Dziedzic.

Obserwacja nieba z Górki Gorajowickiej odbędzie się tylko w przypadku sprzyjających warunków atmosferycznych. Gdyby aura była niekorzystna, w GEN-ie odbędzie się prelekcja połączona z warsztatami (godz. 18).

We wtorek (21 maja) Generator Nauki GEN przygotował sporo atrakcji dla najmłodszych, którzy będą mieli okazję poznać topografię księżyca i poznać historię podboju „srebrnego globu”, obejrzeć kolekcję minerałów i skał, w tym fragmentów meteorytów, a także skamieniałości zwierząt i roślin sprzed setek milionów lat.

- W grocie astronomki i astronoma czekać będą na Was atrakcje inspirujące do sensorycznego poznawania praw fizyki i kosmosu. Dowiecie się też jaka jest prędkość światła i ile czasu potrzebuje, aby dotrzeć ze Słońca na Ziemię oraz jak rozpoznawać gwiazdozbiory. Tak ekscytującego spotkania z kosmosem nie możecie przegapić! Do wspólnego zgłębiania tajemnic przestrzeni pozaziemskiej zapraszamy zarówno osoby indywidualne, jak też grupy zorganizowane (uczniowie klas I-VIII szkoły podstawowej). Wydarzenie odbędzie się w godzinach 9.00 – 12.00. Podzielone będzie na trzy trwające jedną godzinę bloki

– przybliża program Marcin Dziedzic.
Zapisy GEN prowadzi pod numerem tel. 13 448 25 00.

Po warsztatach Kosmiczna Akademia na dziedzińcu GEN-u zostanie ustawiony teleskop Lunt 60 umożliwiający obserwację wybuchów plazmy na słońcu w promieniowaniu wodorowym H-Alpha. Zakładając oczywiście, że nieba nie będą spowijać gęste chmury.

- Do odwiedzenia GEN-u zachęcamy również najmłodsze dzieci (6 latki i uczniowie klas I-III szkoły podstawowej). W Strefie Kreatywności będą mogły dać upust fantazji i wykorzystać swoją wyobraźnię do stworzenia jedynych w swoim rodzaju prac plastycznych, których motywem przewodnim będzie kosmos i podróże międzygwiezdne

– zaprasza Marcin Dziedzic.

Warsztaty kreatywne adresowane są do grup zorganizowanych. Odbędą się one w godz. 9.00-10.00, 10.15-11.15 i 11.30-12.30. Zapisy pod numerem tel. 13 448 25 00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Q&A KATARZYNA DOWBOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto