Wybierz region

Wybierz miasto

  Był taki szpital. Dzieje Szpitala Ujazdowskiego w latach 1918-1945

  Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Warszawie
  Warszawa, ul. Szwoleżerów/9, +48 22 522 66 30

  Od 26.07.2018 do 28.02.2019

  • 10zł

  Szpital Ujazdowski w Warszawie był jedną z największych i najstarszych wojskowych placówek medycznych w Polsce. Przez lata służył rannym i chorym żołnierzom oraz kształcił przyszłych lekarzy. Historię tego niezwykłego miejsca przybliży wystawa "Był taki szpital. Dzieje Szpitala Ujazdowskiego w latach 1918-1945" w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa.

  Na wystawie zaprezentowane zostaną archiwalne zdjęcia, dokumenty, przedwojenne narzędzia oraz urządzenia medyczne, pamiątki po osobach związanych ze szpitalem Ujazdowskim i Szkołą Podchorążych Sanitarnych lekarzach, żołnierzach i studentach.

  Historia Szpitala Ujazdowskiego

  Szpital Ujazdowski mieścił się przy ul. Górnośląskiej 45 w Warszawie, na terenie historycznego Ujazdowa, dawnej siedziby książąt mazowieckich i królów polskich. Jego początki sięgają 1784 r., kiedy król Stanisław August przekazał Zamek Ujazdowski na koszary wojskowe. Powstał przy nich lazaret, a kolejne zakłady lecznicze założono na terenie Ujazdowa. W 1818 r. z palcówek tych utworzony został Szpital Główny Wojskowy.

  W lazarecie, a następnie w szpitalu przez lata udzielano pomocy rannym i chorym żołnierzom, poczynając od czasów Insurekcji Kościuszkowskiej poprzez Księstwo Warszawskie, Królestwo Kongresowe, Powstanie Listopadowe, Legiony Polskie aż do Polski Odrodzonej.

  11 listopada 1918 r., po blisko 90 latach, Szpital Ujazdowski wrócił pod polską komendę. Był pierwszą odebraną z rąk Niemców placówką medyczną w Warszawie. W imieniu Wojska Polskiego przejęcia dokonali ppłk dr Edward Loth i mjr dr med. Stefan Rudzki.

  W okresie międzywojennym Szpital Ujazdowski włączony został w struktury Oficerskiej Szkoły Podchorążych, przemianowanej w 1928 r. na Szkołę Podchorążych Sanitarnych. Od 1930 r. działał w ramach Centrum Wyszkolenia Sanitarnego, najważniejszego wojskowego ośrodka naukowo-badawczego i szkoleniowego w Polsce.

  Ostatnim etapem historii szpitala był okres II wojny światowej. W placówce ratowano życie rannym i chorym, ukrywano osoby pochodzenia żydowskiego oraz ścigane przez Gestapo. Prowadzono tam również tajne nauczanie studentów medycyny i szkolono kadry sanitarne Armii Krajowej. Szpital Ujazdowski częstokroć nazywany był "Rzeczpospolitą Ujazdowską".

  Po wybuchu Powstania Warszawskiego w sierpniu 1944 r. szpital personel medyczny, pacjenci i cywile został w dramatycznych okolicznościach ewakuowany, a w styczniu 1945 r. uległ rozwiązaniu.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  [QUIZ] Czy znasz te przesądy domowe?