Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kartka z Powstania Warszawskiego. Historyczna produkcja o zrywie z sierpnia 1944 stworzona w technologii VR

Katarzyna Glegoła
Katarzyna Glegoła
profil filmu „Kartka z Powstania”/Facebook
Niezwykła historia o pragnieniu wolności, walce o życie i przyszłość Warszawy. Akcja, która przenosi nas do sierpnia 1944 r. na ulicę powstańczej Warszawy. „Kartka z Powstania” to pierwszy fabularyzowany, polski film historyczny stworzony z wykorzystaniem technologii VR. Krótkometrażowy film Tomasza Dobosza otrzymał liczne wyróżnienia w Polsce i na świecie. Od 1 sierpnia do początku października- przez 63 dni trwania powstania- będą organizowane bezpłatne pokazy w stolicy.

Kulisy powstania filmu

„Kartka z Powstania” jest pierwszą, polską realizacją historyczną, nagraną z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości. Perspektywa 360 stopni sprawia, że można wcielić się w rolę powstańca i na własnej skórze doświadczyć tych emocji, jakie towarzyszyły walczącym żołnierzom. Film powstał dla upamiętnienia 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w 2018 r., dzięki zaangażowaniu Narodowego Centrum Kultury. Prace nad projektem trwały przez ponad 2 lata. Finalnie powstał 15-minutowy film złożony z blisko 40-godzinnego materiału.

-To jest bardziej medium przestrzeni niż medium obrazu. Jak się wchodzi na plan, trzeba rozejrzeć się dookoła. Jest w tym wszystkim mnóstwo trudności. Ekipa nie ma się, gdzie schować, dźwiękowiec stoi za drzewem, a operator jest schowany gdzieś za koparką. W naszej produkcji było 14 kamer i musieliśmy pilnować tego, żeby w odpowiedniej odległości między kamerami nikt nie przechodził, co bardzo utrudniało inscenizację – opowiada o wyzwaniach związanych z kręceniem filmu operator, Marcin Magiera, cytowany na stronie muzeum1939.pl.

Historia oparta na faktach

Film opowiada poruszającą historię, opartą na doświadczeniach jednego z powstańców- kpt. Władysława Sieroszewskiego ,,Sabały’’. Twórców filmu zainspirowała pamiątka zachowana w Muzeum Powstania Warszawskiego- kartka z modlitwą, którą powstaniec otrzymał od córki, a która uratowała mu życie. To właśnie jego historię można zobaczyć w filmie „Kartka z Powstania”.

– Ojciec czasem mówił, że dla niego to był właściwie jedyny czas, kiedy czuł się naprawdę potrzebny. Bardzo ważne było dla niego to powstanie i ta pamiątka związana z powstaniem też – wyznała podczas premiery Barbara Sieroszewska-Porowska, córka powstańca, cytowana na stronie muzeum1939.pl.

W rolę Władysława Sieroszewskiego wcielił się Mirosław Haniszewski, postać sanitariuszki odegrała Agata Różycka, prawnuczka rtm. Witolda Pileckiego.

Darmowe pokazy

Film przedstawiający bohaterów powstania można obejrzeć bezpłatnie w Galerii Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Okno na Kulturę (ul. Krakowskie Przedmieście 17) oraz Fabryce Norblina. Inicjatywa realizowana jest w ramach „Wirtualnego Teatru Historii”.

Galeria sztuki Okno na Kulturę

Film dostępny będzie dla zainteresowanych codziennie w godz. od 11:00 do 19:00. Można też umówić się telefonicznie na konkretną godzinę pod nr (22) 42 10 313.

Fabryka Norblina

W dniu 79. Rocznicy Powstania Warszawskiego odbędą się trzy seanse w pasażu Teodora Wernera. Zaplanowane są między godziną 15:00 a 16:40.

Film będzie można zobaczyć przez 63 dni od 2 sierpnia do początku października – od środy do piątku projekcje odbywać się będą między godz. 13:00 a 19:00, a w soboty i niedzielę w godzinach 11:00-16:00.

Kartka z powstania robi furorę w Polsce i na świecie

„Kartka z powstania” jest cenioną produkcją w Polsce i za granicą. Film otrzymał w sumie 11 wyróżnień, w tym główną nagrodę na Festiwalu Los Angeles Film Awards w kategorii Virtual Reality i nagrodę za najlepszy polski VR w kategorii Fabuła na 24. Forum Kina Europejskiego Cinergia.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto