Dodaj zdjęcie profilowe

avatarJacek Knape

Polska
Moje hobby: muzyka heavy metal, hard rock oraz... gady. Kocham zwierzęta, a w szczególności węże.
Mieszkaniec Jacek Knape

Jacek Knape

Dodano 2010-06-25 18:21:32

26 czerwca: Światowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur

Systemy prawne w około 80 krajach na świecie dopuszczają stosowanie tortur. 26 czerwca to dzień, w którym postaramy się powiedzieć złu - Nie. Dziś przypada Światowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur. Tortury to działania ukierunkowane na świadome i celowe zadawanie bólu. To także wszelkie działania, których celem jest nieludzkie i upokarzające traktowanie innego człowieka. Działania te obejmują sferę oddziaływań fizycznych i psychicznych. Tortury są częstym narzędziem w rękach oficjalnych przedstawicieli państw, które dopuszczają ich stosowanie. Do ich stosowania ucieka się policja, wojsko itp. Ofiary tortur często są pozostawione samym sobie. By przypomnieć światu o ich prawach 26 czerwca ustanowiono Światowym Dniem Pomocy Ofiarom Tortur.

Tortury znane są ludzkości od wieków. Od wieków też były stosowane jako narzędzie terroru zarówno fizycznego, jak też - o ile nie przede wszystkim - psychicznego. W mrocznych czasach średniowiecza słynęła z ich stosowania instytucja ściśle powiązana z kościołem - Święta Inkwizycja. Jej działalność stała się "inspiracją" dla wielu instytucji i państw, które uznały tortury za doskonałe narzędzie służące walce z realnym, jak i wyimaginowanym wrogiem.

W czasach nam nieodległych tortury były masowo stosowane przez hitlerowskie Niemcy w nazistowskich obozach zagłady, katowniach Gestapo i innych miejscach, które dzięki coraz doskonalszym narzędziom do zadawania bólu spływały krwią osób poddanych nieludzkim metodom przesłuchań. Wydawać by się mogło, że okrutna lekcja jaką był okres drugiej wojny światowej zostawi trwały ślad w świadomości i że będzie sprzyjała odejściu od barbarzyństwa. Niestety... Tortury stały się narzędziem w rekach organów, które oficjalnie reprezentowały interesy rządów. Tortury stały się powszechnie stosowanym narzędziem przesłuchań i innych represji. I nie działo się tak tylko na świecie. W Polsce z ich stosowania "zasłynęła" Służba Bezpieczeństwa.

Czasy nam współczesne również nie są wolne od tortur, a ich ofiar nie ubywa. Pomimo licznych konwencji i innych aktów prawnych tortury są stosowane nadal w sposób niejawny, a władze podejmują wszelkie starania, by fakty nie widziały światła dziennego. Jak podają organizacje zajmujące się obroną praw człowieka, tortury stosowane są obecnie w takich krajach jak: Chiny, Rosja, Białoruś, Turcja, Uzbekistan, Arabia Saudyjska, USA i innych. Do najgłośniejszych należą bez wątpienia oskarżenia pod adresem USA o stosowanie tortur i innych nieludzkich metod w bazie wojskowej Guantanamo na Kubie oraz w więzieniu Abu-Ghraib w Bagdadzie.

Szczególnie okrutne metody stosowano w Guantanamo, które po zamachach z 11 września 2001 roku stało się dla USA narzędziem do walki z terroryzmem. W bazie tej przetrzymywano więźniów bez wyroków, a wachlarz metod był bardzo szeroki - od pozbawiania więzionych snu poprzez bicie i przetrzymywanie w długotrwałej izolacji do szczucia psami i wielogodzinnego przetrzymywania w niewygodnych pozycjach. 22 stycznia 2009 prezydent USA Barack Obama nakazał zamknięcie więzienia w Guantanamo w ciągu jednego roku. Dokładne statystyki nie są znane. Według różnych danych każdego roku ofiarą tortur i innych metod nieludzkiego traktowania pada ponad milion osób.

Historia walki ze stosowaniem tortur nie jest krótka i sięga (w Europie) roku 1750. Działania przeciwników tortur okazywały się skuteczne. W ich następstwie pierwsze zakazy stosowania tortur pojawiły się w Prusach w 1754, a w Austrii i Polsce w 1776. Obecnie tortury zabronione są między innymi przez Międzynarodową Konwencję w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania z roku 1984 - Polska ratyfikowała tę konwencję w 1989 roku, Konwencję o zapobieganiu torturom i nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu i karaniu uchwalona w 1989 roku przez Radę Europy - ratyfikowaną przez Polskę w roku 1993.

W ramach tegorocznych działań, którym patronuje IRCT odbędą się między innymi: konferencja FAVL w Erewaniu (Armenia) poświęcona koordynacji działań organizacji broniących praw człowieka. Konferencji tej towarzyszyć będą manifestacje w Erewaniu i innych miastach Armenii. W Danii odbędzie się mini turniej piłkarski, którego patronem jest Centrum Badań i Rehabilitacji Ofiar Tortur (RCT); w stolicy Wielkiej Brytanii odbędą się między innymi manifestacja solidarności z ofiarami tortur oraz spotkania z przedstawicielami organizacji broniących praw człowieka.

International Rehabilitation Council for Torture Victims (IRCT) - organizacja zajmująca się pomocą ofiarom tortur http://www.facebook.com/WorldWithoutTorture

Mieszkaniec Jacek Knape

Jacek Knape

Dodano 2009-09-04 22:23:58

Seks bez zabezpieczenia to jak stosunek z Hitlerem

"AIDS to ludobójstwo" - takie hasło przyświeca nowej kampanii, której celem jest profilaktyka AIDS. Jedną z głównych postaci tej kampanii został... Adolf Hitler. Kontrowersyjny materiał został przygotowany z okazji Światowego Dnia AIDS, a sama kampania - zdaniem jej autorów i pomysłodawców - miała być "wstrząsająca".

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/10,88723,7004697,AIDS_is_a_mass_murderer__uwaga_drastyczne__.html

Mieszkaniec Jacek Knape

Jacek Knape

Dodano 2009-09-04 00:17:31

Tusk pokonał Kaczyńskiego w sondażu prezydenckim

Zakładając, że wybory prezydenckie odbywałyby się w najbliższą niedzielę, to Donald Tusk mógłby liczyć na 43 proc poparcia. Sytuacja Lecha Kaczyńskiego byłaby raczej zła. Poparłoby go zaledwie 14 proc. Tak wynika z sondażu SMG/KRC. Do wyborów zostało jeszcze sporo czasu. Wyniki cytowanego powyżej sondażu nie są w żaden sposób miarodajne na tyle, by na ich podstawie móc oszacować przybliżony wynik wyborów. Zdają się jednak być coraz wyraźniejszym sygnałem, że obecny prezydent nie cieszy się nadmiernym zaufaniem Polaków. I nie może być dla niego pocieszeniem, że daleko w tyle pozostają obecny wicepremier Waldemar Pawlak (4 proc.) oraz lider Samoobrony Andrzej Lepper (2 proc.).

Na podstawie: http://fakty.interia.pl/fakty_dnia/news/sondaz-prezydencki-tusk-43-proc-lkaczynski-14-proc,1362923

 1. Pierwszy raz tutaj?

  Cieszymy się, że dołączyłeś do serwisu naszemiasto.pl
  Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci w zrobieniu pierwszych kroków:

 2. Zwiększ atrakcyjność profilu

  Dodaj tło, zadbaj aby profil miał unikatowy wygląd i wyróżniał się na tle innych

 3. Daj się poznać

  Uzupełnij podstawowe informacje profilowe, dodaj zdjęcie i bądź rozpoznawalny

 4. Dziel się nowymi wydarzeniami!

  Publikuj artykuły, dodawaj galerie, dziel się ciekawymi infomacjami i pozostań na bieżąco z lokalnymi wydarzeniami

 5. Uczestnicz w życiu lokalnej społeczności

  Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, chcesz się czymś podzielić lub napisać artykuł? Sam zadecyduj jaką formę wybierzesz

 6. Daj znać co u Ciebie

  Chcesz się czymś podzielić na gorąco, dodaj krótki wpis, wiadomość zostanie opublikowana w prywatnym strumieniu

 7. Opublikuj materiał na stronie miejskiej

  Wydarzyło się coś ciekawego, o czym inni mieszkańcy powinni wiedzieć, napisz artykuł i opublikuj go na łamach serwisu, dowiedz się co inni o tym sądzą!

 • Dodaj do obserwowanych Obserwuj ciekawe osoby! Jeżeli pojawi się coś nowego, znajdziesz to również na swoim profilu.
 • Wyślij wiadomość Wysyłaj wiadomości i bądź w kontakcie z innymi mieszkańcami!
 • Zgłoś do moderacji Zgłoś nadużycie ze strony mieszkańca!

Wydarzenia dnia

Materiały mieszkańca

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.