35. Szczeciński Półmaraton Gryfa - kolejne rekordy!

2014-09-02 01:07:37

Po raz 35 Szczecin gościł biegaczy z wielu regionów kraju, jak i świata. 31 sierpnia na Jasnych Błoniach stanęło na starcie prawie 2 tysiące biegaczy. Dla wielu była to okazja do pobicia swoich rekordów i przełamania barier. Zaskoczenia na mecie nie było, gdyż, podobnie jak w latach wcześniejszych, na podium stanęli Kenijczycy. Joel Maina Mwangi z rekordowym czasem 1:01:16 przekroczył jako pierwszy linię mety, zaś dwie sekundy za nim dokonał tego James Emuria (obaj z drużyny Benedek Team). Zaszczytne trzecie miejsce przypadło Ukrainie - po brąz sięgnął Mykola Iukhymczuk.

Najszybszą kobietą okazała się również Kenijka, Agnes Chebet z drużyny Benedek Team, drugie miejsce w klasyfikacji kobiet zajęła Belgijka Olha Mazuronak, zaś brązowy puchar w klasyfikacji płci pięknej przypadł Antoninie Rychter z drużyny MKL Szczecinek.

Wśród Polaków biegnących Półmaraton najkrótszym czasem może się pochwalić Łukasz Wirkus (Talex-Borzytuchom). W biegu na 10km najszybszym okazał się zawodnik z drużyny Project Run Bene Sport, Bartosz Nowicki, Tuż za nim na drugim i trzecim miejscu uplasowali się Bartosz Jurgiewicz z LKS Olimpic Szczecin i Andrzej Kuśmider ze szczecińskiej 12 Brygady Zmechanizowanej im. Gen. Broni Józefa Hallera.

Wśród rolkarzy nie było mocniejszego zawodnika niż Kazimierz Posadowski, który wjechał na metę z czasem 45 minut i 47 sekund.

Rekordowy czas zapisał się jako najlepszy w całej historii szczecińskiego Półmaratonu Gryfa, poprzedni rekord padł w 2010r. i był dokładnie 3 minuty dłuższy niż czas Kenijczyka.

Organizacją imprezy zajęli się wspólnymi siłami Klub Biegacza Maratończyk Team oraz Gmina Miasto Szczecin. Sponsorem Generalnym został PKO Bank Polski, zaś oficjalnym Patronem medialnym imprezy był "Głos Szczeciński".

Pełna trasa biegu obejmowała, zgodnie z wytycznymi PZLA, dystans równy 21,097km. Część uczestników mogła jednak przebiec tzw. "ćwiartkę", czyli trasę o długości 10km. W czterech miejscach na trasie ustawiono punkty żywieniowe, gdzie maratończycy mogli zregenerować swoje siły. Start i metę zlokalizowano na Jasnych Błoniach, zaś trasę poprowadzono m.in. przez Jasne Błonia, pl. Rodła, pl. Adama Mickiewicza, Wały Chrobrego, pl. Żołnierza, pl. Lotników i pl. Grunwaldzki.
– W tym roku chcemy pokazać uczestnikom najładniejsze miejsca Szczecina – mówi Jacek Kozłowski, organizator. - Chcemy wejść w miasto, pokazać je i zareklamować - dodaje.

Chętnych do wzięcia udziału w biegowej imprezie było wielu, głównie z Polski, jednak nie zabrakło również biegaczy z innych krajów, m.in. z Ukrainy i Kenii. W tym roku dość dużą frekwencją wykazali się rolkarze, którzy liczną, 75-osobową ekipą stawili się na starcie biegu. Największą część stanowili jednak biegacze Półmaratonu, którzy w liczbie 1487 stanęli na starcie i dobiegli w komplecie do mety.Oprócz standardowej klasyfikacji biegu Półmaratonu i biegu na 10km wytypowano również zwycięzców w kategoriach:
- Wiekowa kobiet i mężczyzn: 18-29, 30-39, 40-49, 50-59, 60-69, 70 i więcej lat.
- Generalna - kobiet i mężczyzn na łyżworolkach.
- Generalna - zawodniczek i zawodników niepełnosprawnych na wózkach handbike.
- Najszybsza Drużyna 4 osobowa (suma czterech czasów)
- Najliczniejsza Drużyna
- Najlepsza Szczecinianka, najlepszy Szczecinianin ,
- Pracownik Urzędu Miasta Szczecin
- Pracownik PKO Bank Polski

Wielkimi brawami kibice nagradzali zarówno swoich faworytów, jak i pozostałych biegaczy, dzielnie dopingując do walki z czasem i własnymi siłami. Najgorętsze brawa i słowa pochwały dostał jedyny na trasie zawodnik na wózku inwalidzkim - 25-letni Marcin Olszewski, który na zwykłym, nie wyczynowym wózku pokonał trasę w czasie poniżej 2 godzin.

Jesteś na profilu Kacper Konarzewski - stronie mieszkańca miasta Polska. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj