Aparaty słuchowe. Jak wygląda proces ich doboru i dopasowania?

2017-09-13 11:21:12

Pierwsze decyzje, przed którymi stają wszystkie osoby z potwierdzonym i określonym przez specjalistę ubytkiem słuchu, dotyczą wyboru aparatu słuchowego. Na szczęście z problemem tym nie zostajemy sami.Odpowiedniego wyboru pomoże dokonać nam protetyk słuchu, który przed podjęciem decyzji będzie musiał przeprowadzić nas przez cały proces umożliwiający wybór najlepszego dla nas aparatu słuchowego.

Pytania o aparaty słuchowe, które nie powinny pozostać bez odpowiedzi

Pierwsza wizyta u protetyka słuchu u każdego wzbudza określone emocje. Zwykle czujemy się tam nieco zagubieni, zdenerwowani, czasem wręcz przestraszeni. Wynika to z całej masy wątpliwości dręczących każdego, kto staje przed wyborem i koniecznością używania aparatu słuchowego. Zadajemy sobie więc pytania o to, jak będziemy się czuć z tego typu urządzeniem? Czy spełni ono nasze oczekiwania? Czy okaże się komfortowe w codziennym używaniu? Jak będziemy się prezentować z założonym aparatem słuchowym? Dodatkowo dochodzą do tego wątpliwości związane z rodzajem aparatu słuchowego (aparat słuchowy zauszny czy aparat słuchowy wewnątrzuszny lub wewnątrzkanałowy), a nawet konkretnej marki.

Na szczęście odpowiedzi na te i inne pytania mogą udzielić nam specjaliści, z którymi zetkniemy się podczas całej procedury diagnostyki słuchu i doboru aparatu słuchowego. Należy tylko pamiętać, aby do każdego z tych etapów podejść z odpowiednią uwagą i szczerze opisywać wszystko, co dzieje się z nami i z naszym zmysłem słuchu.

Dobór i dopasowanie aparatów słuchowych w 9 etapach

Standardowa procedura diagnostyki słuchu i doboru oraz wykonania aparatu słuchowego przez protetyka składa się z 9 etapów. Są to:

1. Wywiad medyczny.
2. Badanie z użyciem otoskopu (tzw. otoskopia).
3. Właściwa diagnostyka słuchu.
4. Przedstawienie możliwych rozwiązań.
5. Dopasowanie aparatu słuchowego.
6. Ocena działania zastosowanego urządzenia.
7. Wykonanie wkładki usznej.
8. Odbiór wykonanego aparatu słuchowego.
9. Wizyty kontrolne.

Pierwsze trzy etapy konsultacji z protetykiem skupiają się niemal wyłącznie na badaniu słuchu i stanu przewodu słuchowego. Temat doboru określonego rodzaju aparatu słuchowego pojawia się dopiero podczas rozmowy na temat zastosowania możliwych rozwiązań mających na celu zniwelowanie ubytku słuchu.

Czynniki wpływające na wybór aparatów słuchowych

Po przeprowadzeniu krótkiego wywiadu, otoskopii oraz diagnostyki słuchu, protetyk dysponuje dostateczną ilością informacji, aby móc zaproponować pacjentowi odpowiedni dla niego aparat słuchowy. Podstawowe czynniki decydujące o wyborze określonego urządzenia to:

• przebycie przez pacjenta operacji ucha,
• perforacja błony bębenkowej połączona z wyciekiem z ucha,
• poziom sprawności manualnej pacjenta (zdolność do operowania małymi przedmiotami),
• trwałość baterii,
• łatwość utrzymywania aparatu słuchowego w czystości,
• czas adaptacji do określonego urządzenia.

Na tym etapie protetyk wraz z pacjentem muszą też podjąć jedną z najważniejszych decyzji w całym procesie doboru aparatu słuchowego – czy zdecydować się na jedno, czy na dwa tego typu urządzenia (jedno na każdym uchu). Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest noszenie dwóch aparatów słuchowych, ponieważ w ten sposób zapewniamy sobie maksymalną szansę na zrozumienie mowy, nawet jeśli rozmowa odbywa się z intensywnym hałasem w tle. Tym sposobem poprawiamy również naturalność odbieranych dźwięków i zdolność do prawidłowej ich lokalizacji.

W przypadku, gdy zdecydowanie się na dwa aparaty słuchowe jest niemożliwe, wybrane urządzenie powinno być noszone w tym uchu, w którym protetyk stwierdził lepszą zdolność do rozumienia mowy.

Artykuł powstał przy współpracy z https://www.signia-aparatysluchowe.pl/

Jesteś na profilu Jarosław Ziemba - stronie mieszkańca miasta Warszawa. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj