Isabella Degen

avatarIsabella Degen

Wrocław
Urodziłam się w Olsztynie ale czuję się Wrocławianką. Czasem mówią o mnie Kobieta Renesansu... chyba dlatego, że mam tak wiele pasji które towarzyszą mi całe życie: piszę prozę i poezję, maluję, fotografuję i podróżuję. Od 1987 mieszkam we Frankfurcie nad Menem. ale również we Wrocławiu.

Dubaj. Burj Chalifa najwyższy budynek świata 829 metrów

2018-03-13 14:05:34

Burj (Burdż) Chalifa to nie tylko najwyższy budynek świata. To oszałamiające dzieło sztuki, stanowiące przełom w dotychczasowej architekturze. Niezrównany wyczyn współczesnych rozwiązań architektoniczno-technologicznych.
Konstrukcja najwyższej budowli 829 m, jaką kiedykolwiek wzniósł człowiek, rozpoczęła się 21 września 2004 r. Budowa zakończyła się 16 sierpnia 2009 r., a uroczyste otwarcie wieży nastąpiło 4 stycznia 2010 r. Od dnia rozpoczęcia budowy, aż do ostatniej chwili przed otwarciem (czyli przez kilka lat!), budynek był reklamowany jako Burj Dubai (Wieża Dubaju).

Budowlę wzniesiono na trójramiennym planie w kształcie litery Y, nawiązującym swoją symetrią do pustynnego kwiatu z gatunku Hymenocalis, rosnącego w okolicach Dubaju.
Im wyższe piętra, tym „ramiona” stają się mniejsze, nadając wieży lekkości, smukłości i niezbędnej aerodynamiki. Taki kształt budynku zapewnił optymalny dostęp światła do wszystkich pomieszczeń oraz niczym niezakłócony widok na okolicę i Zatokę Perską. Szczyt spiralnej konstrukcji, z 27 uskokami będącymi tarasami widokowymi, wieńczy iglica, której jedynym zadaniem jest pobicie rekordu wysokości. Nowatorski system przyporowy sprawia, że budynek jest bardzo stabilny – przy silnych podmuchach wiatru maksymalne odchylenie szczytu od pionu wynosi zaledwie 1,5 m. W celu zbadania wpływu wiatru na wieżę i jej mieszkańców przeprowadzono ponad 40 testów w tunelu aerodynamicznym.
Wieża pełni funkcję budynku mieszkalnego, hotelowego i biurowego. Parter i pierwsze 8 pięter, a także 38 i 40 piętro zajmuje ekskluzywny Armani Hotel, pierwszy z 15 planowanych obiektów tej marki, którego wystrojem zajął się osobiście słynny włoski projektant mody. Hotel oferuje 160 pokoi, w tym luksusowe, nowoczesne apartamenty o powierzchni od 150 do 390m2 .
W budynku znajduje się także 900 mieszkań, 37 kondygnacji biurowych i 144 prywatne mieszkania. Według dewelopera, pierwszych 300 luksusowych apartamentów, wystawionych na sprzedaż w 2004 r. zostało sprzedanych w ciągu zaledwie 8 godzin.
Burdż Chalifa może pomieścić 35 tys. osób. W budynku znajduje się 57 wind, 2909 schodów oraz osiem par schodów ruchomych. Budowa trwała 22 mln godzin roboczych a ekipa budowlana liczyła 12 tys. osób. W szczytowym okresie jedno piętro stawiano w ciągu trzech dni. Różnica temperatur na zewnątrz budynku, pomiędzy parterem a najwyższym piętrem, wynosi +6 C.
Już w 2020 roku Burdż Chalifa ma zostać zdetronizowany przez nową, najwyższą budowlę na świecie. Projekt, który nosi nazwę „The Tower” jest inspirowany kwiatem lilii i tradycyjnymi minaretami. Projekt opracował hiszpański architekt Santiago Calatrava. Wieżowiec ma mieć niemal kilometr wysokości, więc przerośnie dotychczasowego lidera o ponad sto metrów.

Jesteś na profilu Isabella Degen - stronie mieszkańca miasta Wrocław. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj